29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Европа загрижена од планот на САД за руските средства за плаќање на Украина

Како што се состануваат министрите за финансии на Г7, владите стравуваат дека ќе бидат прифатени на предлогот на Вашингтон да и се додели на Украина огромен заем, пишува Политоко.

Европските земји само неволно ќе се согласат на обидот на САД да ги искористат профитите од замрзнатите руски средства за да и дадат голем заем на Украина.

Со оглед на тоа што министрите за финансии на групата на напредни економии Г7 ја продолжуваат средбата во Италија во сабота, најмоќните престолнини на ЕУ бараат гаранции од САД дека Европа нема да ги сноси трошоците за, како што гледаат, проект за домашно милениче на Вашингтон.

Со месеци, САД ги притискаат своите европски сојузници да бараат алтернативни начини за собирање готовина за Киев, поради стравувањата дека постојните средства за земјата разурната од војната ќе истечат веќе следната година.

Иако сега се силни сигналите дека Европа ќе се согласи со предлогот предводен од САД да се искористи идната добивка од средствата за издавање заем од 50 милијарди евра на Украина, земјите како Франција и Германија стравуваат дека нивните даночни обврзници ќе бидат на јака ако Киев не може да го врати заемот откако ќе заврши војната.

„Ние сè уште треба да ги разбереме различните опции“, рече германскиот министер за финансии Кристијан Линднер. „Треба да ги процениме економските, правните последици, така што е премногу рано да бидеме конкретни за некои од елементите на таков инструмент“.

Руските државни средства беа замрзнати во Европа веднаш по инвазијата на претседателот Владимир Путин на Украина во февруари 2022 година. Оттогаш тие се инвестирани и заработуваат камата. По неколку месеци несогласување, САД го намалија својот првичен план да ги заплени средствата во целост и наместо тоа да ја користат каматата како потпора за заем.

Related posts

ЗАМРЗНАТИ ЦЕНИ – КОЈ ДОБИВА, А КОЈ ГУБИ?

ninja

ВМРО-ДПМНЕ за понудата на ДУИ: Уставни измени со вакви фолирања нема да има

admin

„Фини“ кандидати, валкани ботови

admin

Ангеловски: Одреден квантум на вработени од јавниот сектор да се преусмерат во приватниот сектор

admin

Еве што кажуваат за Европа објавените воени досиеја на САД

ninja

Нов дијалог или нови рокови за уставни измени?

admin