16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Политико: Новата власт во Скопје ризикува да ги оживее тензиите

Претстојната промена во владата на Северна Македонија ризикува да ги оживее тензиите со Бугарија и Грција – дополнително комплицирајќи го веќе кривулестиот пат на земјата кон членство во ЕУ,  се вели во анализата на бриселски Политико, пренесува Инбокс7.

Во 2018 година, балканската нација од 2,1 милион жители гледаше на курсот за целосна интеграција кога го реши деценискиот спор со Грција за нејзиното име.

Скопје на крајот се согласи на таа промена на името во „Договорот од Преспа“ во замена за преговори со ЕУ и членство во НАТО.

Меѓутоа, оттогаш, граѓаните на Северна Македонија станаа сè пофрустрирани од бавноста на процесот на пристапување, а јавната поддршка за ЕУ ​​нагло опадна.

Изборите за нова влада и претседател на 8 мај се чини дека ќе воведат нова администрација под партијата ВМРО-ДПМНЕ, која зазема конфронтирачки пристап и со Софија и со Атина – и двете ќе треба да се согласат со приемот на Скопје во блок.

Збунувајќи ја бугарската страна, ВМРО-ДПМНЕ го отфрла барањето на Софија за уставни измени со кои се признава бугарското малцинство. Во меѓувреме, Грците се повеќе се усогласуваат со фактот дека фаворит за премиер на ВМРО-ДПМНЕ ја нарекува земјата како „Македонија“ наместо „Северна Македонија“ – повторно ги разгорува старите тензии со Грција за употребата на името на татковината. на Александар Македонски.

Анкетите покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ, моментално најголемата опозициска партија, е напред и се очекува да ја замени социјалистичката партија СДСМ, која управува со земјата од 2017 година, иако ќе биде потребна коалиција.

Првиот круг од претседателските избори на 24 април укажа на промена на политичкиот поредок. Гордана Силјановска-Давкова, поддржана од ВМРО, забележа доминантна победа со 40,1 отсто од гласовите, додека актуелниот претседател Стево Пендаровски од СДСМ освои 19,9 отсто.

„Овие избори се сигурно важни за Северна Македонија од перспектива за влез во ЕУ, бидејќи на анкетите ВМРО е во водство и допрва ќе видиме дали, кога и како ќе ги спроведе уставните измени за продолжување на пристапните преговори“, изјави Симонида Кацарска од Институтот за европска политика во Скопје.

Related posts

120 години Илинден – чествување на историјата среде политички поделби

admin

Бајден: САД стојат зад Израел

admin

Поставувањето на Џек Смит вклучува важна “грутка” за заговорот на Трамп

admin

Избори се ближат, ветувања се нижат

admin

КОЛКУ МНОГУ АГЕНТИ

ninja

УСПЕХОТ НА „МЕКАТА МОЌ“ НА КИНА ВО МАКЕДОНИЈА

ninja