16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Путин го започнува својот петти претседателски мандат, со поголема контрола врз Русија од кога било

Владимир Путин го започна својот петти мандат како руски лидер на инаугурација во Кремљ, тргнувајќи на уште шест години на функцијата откако ги уништи своите политички противници, започна разорна војна во Украина и ја концентрираше целата моќ во свои раце.

Веќе на функцијата речиси четвртина век и најдолготрајниот лидер на Кремљ после Јозеф Сталин, новиот мандат на Путин истекува до 2030 година, кога тој уставно ќе има право да се кандидира повторно.

 

Инагурација на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин.
Инагурација на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин.

Откако го наследи претседателот Борис Елцин во последните часови во 1999 година, Путин ја трансформира Русија од земја која излегува од економски колапс во држава на ризици која ја загрозува глобалната безбедност. По инвазијата на Украина во 2022 година, која стана најголемиот конфликт во Европа од Втората светска војна, Русија е санкционирана од Западот и се свртува кон други режими како Кина, Иран и Северна Кореја за поддршка.

Сега се поставува прашањето што ќе прави 71-годишниот Путин во текот на уште шест години, и дома и во странство.

Руските сили зајакнуваат во Украина, додека Киев се бори со недостигот на луѓе и муниција. Двете страни бројат големи жртви.

Украина ја донесе битката на руско тло преку напади со дронови и ракетни напади, особено во пограничните региони. Во говорот во февруари, Путин вети дека ќе ги исполни целите на Москва во Украина и дека ќе направи се што е потребно за „да го одбраниме нашиот суверенитет и безбедноста на нашите граѓани“

Набргу по неговиот оркестриран реизбор во март, Путин посочи дека е можна конфронтација меѓу НАТО и Русија и изјави дека сака да создаде тампон зона во Украина за да ја заштити неговата земја од прекугранични напади.

Дома, популарноста на Путин е тесно поврзана со подобрувањето на животниот стандард за обичните Руси.

Тој го започна својот мандат во 2018 година со ветување дека ќе ја внесе Русија во првите пет глобални економии, ветувајќи дека треба да биде „модерна и динамична“. Наместо тоа, руската економија се сврте кон воена основа, а властите трошат рекордни суми за одбрана.

Аналитичарите велат дека сега кога Путин обезбеди уште шест години на власт, владата би можела да ги преземе непопуларните чекори за зголемување на даноците за финансирање на војната и притисок врз повеќе мажи да се приклучат на војската.

На почетокот на новиот мандат, руската влада рутински се распушта за да може Путин да именува нов премиер и нов кабинет.

Една клучна област што треба да се следи е Министерството за одбрана.

Минатата година, министерот за одбрана Сергеј Шојгу беше под притисок поради неговото водење на војната, при што платеничкиот водач Евгениј Пригожин започна со остри критики против него за недостиг на муниција за неговите платеници кои се борат во Украина. Краткиот бунт на Пригожин во јуни против Министерството за одбрана претставуваше најголема закана за владеењето на Путин.

Откако Пригожин беше убиен два месеци подоцна во мистериозна авионска несреќа, Шојгу изгледаше дека ја преживеал внатрешната пресметка. Но, минатиот месец, неговиот штитеник, заменик-министерот за одбрана Тимур Иванов, беше приведен под обвинение за поткуп поради извештаите за неконтролираното корупција.

Некои аналитичари сугерираат дека Шојгу би можел да стане жртва на реконструкцијата на владата, но тоа би бил храбар потег бидејќи војната сè уште беснее во Украина.

Во годините по инвазијата, властите се зафатија со каква било форма на несогласување со жестокост невиден уште од советско време. Нема знаци дека оваа репресија ќе се намали во новиот мандат на Путин.

Неговиот најголем политички непријател, лидерот на опозицијата Алексеј Навални, почина во казнена колонија на Арктикот во февруари. Други истакнати критичари или беа затворени или избегаа од земјата, па дури и некои од неговите противници во странство стравуваат за својата безбедност.

Донесени се закони кои се закануваат со долги затворски казни за секој што ја дискредитира војската. Кремљ, исто така, има за цел независни медиуми, групи за права, ЛГБТК+ активисти и други кои не се придржуваат кон она што Путин го нагласи како „традиционални семејни вредности“ на Русија.

Извор: Асошиетед прес

Related posts

Границата меѓу државата и партијата „тенка“ во изборите

admin

Закон за личен стечај: Реална потреба или во моментов, непопуларна мерка

admin

Вучиќ разговараше со Пич: И покрај провокациите од Приштина, остануваме посветени на мирот

admin

Тестовите ПИСА се аларм за итни реформи во образованието

admin

ПОДКАСТ: Што мисли младината за своите партиски сениори? (ВИДЕО)

admin

КУРТИ: АКО ИМА ВОЛЈА, ЌЕ ИМА И ДОГОВОР ЗА КОСОВО И СРБИЈА

ninja