21.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Се враќа проблемот со Грција, и Мицкоски нема намера да го употреби уставното име

Националистичкото разгорување во Северна Македонија со изборното оживување на партијата ВМРО-ДПМНЕ и неодамнешниот избор на нов претседател поврзан со таа продолжи во четвртокот, при што лидерот на партијата Христијан Мицкоски рече дека е „уставно право на земјата да ја нарекува самиот како што ќе избере“, пишува грчки Товима.

Се очекува Мицкоски да биде следниот премиер во поранешната југословенска република.

“Последниот и директен предизвик на историскиот договор од Преспа од 2018 година, чиј врв беше промената на името на јужнобалканската земја без море во Република Северна Македонија за секаква употреба, дојде неколку дена откако новоизбраната претседателка Гордана Силјановска-Давкова го испушти „Северот“, дел од писмената заклетва во корист на самостојната „Македонија“”, пишува весникот.

Атина веднаш реагираше на пропустот и очигледното повторување на претходната непопустлива политика на земјата за поделениот проблем „прашање за името“. Слични критики следеа и од Бугарија и од Комисијата на ЕУ. „Прашањето за името“ ја спречи нормализацијата меѓу Грција и нејзиниот непосреден северен сосед по отцепувањето на последниот од некогашната Југославија во 1991 година.

Запрашан за изјавите на Силјановска-Давкова веднаш по свечената заклетва во неделата, Мицкоски рече дека тие се „достоинствени“. Тој, исто така, смета дека не гледа прекршување на Договорот од Преспа и откри ревидирана интерпретација за да одговара на најновиот официјален наратив од Скопје.

„Комуникацијата во институциите и самите институции функционира врз основа на законите и Уставот. Сепак, мое лично уставно право е да изберам како ќе ја нарекувам мојата земја, а кога давам изјави и кога зборувам со вас, новинарите… врз основа на нашето толкување на Договорот од Преспа, нема негово прекршување“.

Тој исто така ги повика „нашите пријатели во Грција да престанат со заканите и пречките; да престане да гледа во минатото и да гледа во иднината“.

Во исто време, Мицкоски изгледаше дека се оттргнува од некогашната политика на „антиквизација“ што ги карактеризираше претходните влади на ВМРО, наведувајќи дека „немаме намера да одговориме на нивната (Грција) политичка моќ со преименување на автопати и аеродроми или градење споменици. Не очекувам односите меѓу двете земји да се засноваат на политичка моќ; Очекувам да имаме одлични меѓусоседски односи. Сметам дека ВМРО-ДПМНЕ и (грчката владејачка партија) Нова Демократија имаат свои позиции во однос на Договорот од Преспа, бидејќи ниту една не го сака”.

Во подоцнежните извештаи Мицкоски рече дека доколку Грција смета дека е прекршен Договорот од Преспа, треба да побара регрес до Меѓународниот суд во Хаг.

Претходно во четвртокот наутро, во интервјуто за време на гостувањето во живо на телевизија, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис рече:„…Ние нема да ги ратификуваме (исклучителните преспански) меморандуми освен ако не сме апсолутно убедени дека другата страна ги почитува сите одредби од договорот .“

Related posts

СДСМ, ДУИ и Алијанса на три ума за една предизборна листа

admin

УЈП откри “нафтена мафија”, преку лажни фактури сакале да извлечат пари од државната каса

admin

Ковачевски побогат од Џафери, вториот најбогат министер разрешен

admin

Паѓа довербата во Собранието, граѓаните не гледат дека се претставени од пратениците

admin

ЗАПАДОТ ЕДНОГЛАСЕН ВО ПОДДРШКАТА ЗА УКРАИНА

ninja

Коњановски: НЕ на корумпираната влада на СДС и ДУИ

admin