21.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Сиљановска-Дафкова положи заклетва со старото име на државата

Иако се заколна дека ќе ги „почитува Уставот и законите“, таа постапи спротивно на тоа од моментот кога положи заклетва.

Гордана Силјановска-Дафкова не го спомена новото име на државата „Република Северна Македонија“ при повторувањето на текстот на заклетвата, кој претходно го прочита претседателот на Собранието, како дел од церемонијата на инаугурација на претседателот на државата.

Неспомнувањето на уставното име од страна на новоизбраниот претседател е спротивно на Договорот од Преспа, кој беше потпишан со Грција во 2018 година, со кој беше отстрането грчкото вето за членство на Северна Македонија во интеграциите во НАТО и ЕУ.

Инаку, за прв пат од независноста во 90-тите, Северна Македонија избра жена за претседател на државата.

Универзитетската професорка Гордана Силановска-Давкова, која ја поддржува десничарската опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, победи во вториот круг од претседателските избори на 8 мај против кандидатот на Социјалдемократскиот сојуз, Стево Пендаровски, досегашен претседател.

Во првиот говор пред јавноста, по победата, Силановска-Давкова рече дека ќе биде претседател на сите граѓани, без разлика на етничка или партиска припадност.

„Од овој момент ќе дејствувам како претседател на сите граѓани, на сите етнички групи, на сите сопартијци, на оние кои не се во партијата… затоа што претседателката не може да го обедини народот и да бара единство ако следи партиска линија”, рече таа.

 

Related posts

Макрон бара од Израел воздржаност во Либан

admin

Нова сезона за игри на националистичка карта

admin

Како сомелиер ги чува ретките вина од „големото прашање“ на измама

admin

ЕСКОБАР ЗА РСЕ: НЕ СМЕ ФОКУСИРАНИ НА ПОТПИШУВАЊЕ, ТУКУ НА ФИНАЛИЗИРАЊЕ НА ДОГОВОРОТ

ninja

Молк од Финансиска полиција за предистрагата за Државна лотарија

admin

Колку криминалци барани со потерница се шетаат низ земјата?

admin