29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАХРОНИКА

Трагичен настан: Не можел да трпи повеќе “булизам”, 10 годишно момче си го одзеде животот

Стотици луѓе се собраа на погребот на десетгодишното момче, кое си го одзеде животот поради булизам, откако повеќепати беше малтретирано на училиште.

Семи Теуш се самоуби на 5 мај по долгогодишно брутално малтретирање за неговите заби и очила. Неговите ожалостени родители велат дека постојано се жалеле во неговото училиште, но биле игнорирани.

Во вторникот, тие беа поддржани од стотици револтирани родители и пријатели на погребот на нивниот син во Гринфилд, Индијана.

Пребнотиот кортеж вклучуваше поворка од над стотина мотоциклисти, сите излегоа во поддршка на трагичното дете.

На потресната снимка од погребот на Семи, неговите родители се гледаат како го држат неговиот ковчег и плачат додека роднините поминуваат покрај него.

Пред да биде погребан, се одржа богослужба во блискиот аудиториум каде што неговите најблиски споделија убави спомени за нивниот син и неговото семејство, а свештеникот ја прочита последната молитва.

Соседот Ендрју Мекинтош ја изрече пофалбата на младиот човек и се присети како Семи брзо се спријателила со неговиот син Џуда откако се преселила во соседството.

„Во мојот ходник имаше едно згодно мало момче, кое како да беше излезено од епизодата на Енди Грифит или од сликата на Норман Роквел“, рече тој.

„Веднаш знаев дека мојот син стекнал добар пријател“, рече тој, додавајќи дека 10-годишното момче изгледало популарно кај локалните деца и често го гледаат со „најголемата насмевка на лицето“.

Неговите родители Сем и Никол рекоа дека тој бил предмет на физичко и емоционално малтретирање во неговото училиште и дека бил мачен секој ден до ноќта кога умрел.

Тие рекоа дека малтретирањето започнало минатата година кога бил во основно училиште и го следел во средното училиште Гринфилд.

Малтретирањето ескалирало во неодамнешниот инцидент во училишен автобус каде што бил претепан, а родителите на Семи тврделе дека им кажале на наставниците и на училишниот персонал за малтретирањето 20 пати, но не било преземено ништо.

Неговиот татко Сем изјави дека: „На почетокот го исмејуваа за очилата, а потоа за да му се исмеваат со забите. Тоа траеше долго време“.

„Го држев во раце. Го направив она што ниеден татко не треба да го прави, и секогаш кога ќе ги затворам очите, тоа е сè што можам да видам“.

Злоставувањето потоа се претворило во физичко, Сем додал: „Тој беше претепаан во училишниот автобус и децата му ги скршиле очилата и сè“.

Неговата баба Синтија рече: „Тие не можат само да кажат дека имаат нулта толеранција бидејќи тоа не значи дека има нулта толеранција за насилниците“.

„Нивната нулта толеранција значи дека немаат одговорност за тоа. Луѓето им веруваат на своите деца на училиште, но сега таа доверба се крши“.

Иако семејството вели дека се пожалиле во училиштето за малтретирањето десетици пати, началникот на училиштата во заедницата Гринфилд, Др. Харолд Олин изјави за WTHR дека никогаш не биле поднесени пријави за малтретирање од родителите или од Семи.

Тој додаде дека училишните администратори и советници биле во редовен контакт со семејството, но одбиле да дадат детали за тие дискусии.

 

 

Related posts

Германија мора да реши многу проблеми – но како?

admin

Засега, повеќе странски од домашни набљудувачи за изборите

admin

САД ја повикаа Србија да ги истражи наводите за изборни нерегуларности

admin

Инклузивен развој за реформи на образовните политики

admin

Ковачевски – Брнабиќ: Засилена соработка за иницијативата Отворен Балкан, деблокирање на евроинтеграциите

ninja

„Made in Veles“: Трамп картички со „милиони“

admin