16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Украина воведува портпарол на Министерството за надворешни работи создаден од вештачка интелигенција

Украинското Министерство за надворешни работи воведе портпарол на виртуелна вештачка интелигенција за да дава ажурирања за различни прашања, вклучително и тековната војна со Русија.

Според Киев пост, конзуларната претставничка наречена Викторија Ши се заснова на ликот на украинската пејачка и инфлуенсер Розали Номбре која се согласила да учествува во проектот на министерството.

Видеото од виртуелната портпаролка е објавено од страна на министерството на X (поранешен Твитер), каде што се вели дека коментарите од неа ќе се појават на официјалната веб-страница на МНР и на платформите на социјалните медиуми.

„Запознајте ја Викторија Ши – дигитален претставник на МНР на Украина, создаден со помош на вештачка интелигенција за да обезбеди навремени ажурирања за конзуларните работи! За прв пат во историјата, МНР на Украина претстави дигитална личност која официјално ќе коментира за медиумите. соопшти Министерството на Х.

Related posts

СОВЕТОТ НА ЕВРОПА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ЗАШТИТА НА МАЛЦИНСТВАТА ВО МАКЕДОНИЈА

ninja

Претседателка на синагогата во Детроит пронајдена смртно избодена

admin

Алијанса за Албанците – колку е клучна за влада по изборите?

admin

На Итната медицинска помош, итно ѝ требаат нови кадри: Бројот на тимови опаѓа, потребни се 52 нови

admin

ОТКУПОТ ЗА САЈБЕР НАПАДОТ ВРЗ ФЗО НЕ БИЛ МИЛИОНСКИ

ninja

ВЕТИНГ ТРЕБА, АМА КОЈ ДА ГО НАПРАВИ?

ninja