29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

ВИДЕО / Мицковски го доби мандатот: Денеска ќе биде составена новата влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, го доби мандатот за составување на новата влада на Република Северна Македонија. Во изборите на 8 мај тој доби 58 од 120 мандати, додерка заедно со ВЛЕН и ЗНАМ новото парламентарно мозинство ќе брои 78 пратеници.

„Набрзо во текот на денот ќе ја составиме новата влада. Треба сите да бидеме подеднакви, да нема грашани од прв и втор ред. Да ја развиеме економијата, да го подобриме животниот стандард. Здравството да функсионира, а учениците да ги добиваат учебниците. Да имаме задоволни земјоделци, полицајци, дипломати…“, изјави Мицкоски.

Тој не ги обелодени имињата на министрите на ВМРО-ДПМНЕ, со образложение дека во наредните денови ќе се одлучат во рамки на органите на партијата.

 

Related posts

Битката за уставни измени може да трае до редовните избори

admin

ДИСЦИПЛИНСКА ПОСТАПКА ЗА РУСКОВСКА И УШТЕ ДВЕ ОБВИНИТЕЛКИ

ninja

Аналитичари: Приклучувањето на Алијанса за Албанците кон албанската опозиција e шанса ДУИ по 20 години да биде симната од власт

admin

Османи: Ако има државно вмешување во случувањата на северно Косово, С.Македонија ќе го преиспита своето учество во Отворен Балкан

admin

Османи му одговара на Мицкоски по обвинувањата дека “се редефинира државата”

admin

НОВ ШЕФ НА ВИШОТО ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО ЌЕ СЕ БИРА ИДНИОТ ПОНЕДЕЛНИК

ninja