33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Во Чачак се степаа членови на Руската партија поради поддршката за СНС

Членот на Руската партија во Чачак, Горан Хаџи Миловановиќ, физички го нападнал претседателот на Градскиот комитет во тој град, Слободан Јакшиќ, бидејќи ја поддржувал Српската напредна партија, дознава порталот Нова.рс.

Како што дознава порталот, Миловановиќ и Јакшиќ се сретнале за време на изјавата за сочувство за неодамна починатиот новинар Гвозден Оташевиќ од Чачак, а при таа средба Миловановиќ му пришол на Јакшиќ и физички го нападнал.

Причината за нападот, велат соговорниците на Нова.рс, лежи во тоа што Јакшиќ ја поддржал Српската напредна партија по локалните избори во Чачак.

Јакшиќ од самиот почеток беше „играч“ на Српската напредна странка, но Миловановиќ не знаеше за тоа, па мислеше дека таа партија ќе премине во опозиција“, вели извор на порталот.

Инаку, во последните неколку изборни процеси често Руската партија е гласот кој одлучува за победата. Таа улога во моментов ја има во Ниш, каде што, според сегашната ситуација, на Српската напредна партија и дава еден советнички глас што и овозможува да формира мнозинство.

Во јавноста е познато видеото од прославата на „победата“ на СНС во Ниш, на која присуствуваше и советникот на Руската партија Тихомир Периќ.

Нивните списоци беа на изборите во белградските општини, на самите белградски избори, во Ваљево…

Интересно е да се забележи дека иако оваа партија се претставува како малцинска партија, во неа речиси и да нема Руси.

Related posts

Кој кому му служи за изборите?

admin

Спасовски: Денес се навршуваат 8 години од „Диво Насеље” – никогаш да не се повтори!

admin

Блинкeн во посета на Кина, има ли простор за смирување на тензиите во односите помеѓу двете држави?

admin

Лорд Робертсон: „Ако Украина загуби, нашите непријатели ќе одлучуваат за светскиот поредок“

admin

“Не сум веќе Американец, сега сум Русин”

admin

100 дена на АзА во власта, Таравари: С.Македонија е многу подобра денеска

admin