33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Папата предупреди за ризикот од вештачката интелигенција

Папата Франциско во петокот имаше историски настап на самитот на Групата седум за да зборува за добрите и лошите страни на вештачката интелигенција, додека лидерите на Г7, исто така, ветија дека ќе се справат со, како што велат, штетните деловни практики на Кина.

Италијанскиот премиер Џорџија Мелони, домаќинот на самитот, ги покани папата и другите шефови на држави и влади, вклучително и премиерот на Индија и кралот на Јордан, во обид да покаже дека Г7 не е ексклузивен клуб.

“Никогаш нема да го прифатиме наративот „Западот против останатите““, рече Мелони на состанокот во петокот.

Папата, пристигнувајќи во инвалидска количка и срдечно поздравен од лидерите, вклучително и американскиот претседател Џо Бајден и аргентинскиот колега, претседателот Хавиер Милеи, ја призна амбивалентноста околу вештачката интелигенција, велејќи дека тоа може да инспирира возбуда и да го прошири пристапот до знаење.

„Сепак, во исто време, тоа може да донесе со себе поголема неправда меѓу напредните и земјите во развој или меѓу доминантните и угнетените општествени класи“, рече 87-годишниот старец.

Главните членки на Г7 – САД, Италија, Велика Британија, Франција, Германија, Јапонија и Канада – претходно се фокусираа на економското влијание на Кина и она што тие го гледаат како неурамнотежени пазари во области како што се електричните возила, челикот и обновливите извори на енергија.

Нивната изјава на самитот, објавена во петокот вечерта, истакна дека Г7 не се обидува да ѝ наштети на Кина или да го попречи нејзиниот економски развој, туку „ќе продолжи да презема активности за да ги заштити нашите бизниси од неправедни практики, да ги изедначи условите за игра и да ја поправи тековната штета“.

Related posts

Да се укинат патните трошоци за пратениците – Ветување коешто „најлесно“ се заборава

admin

КРАЈНИОТ РОК ЗА ВИЗНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ЗА КОСОВО ПОМЕСТЕН ЗА 1 ДЕКЕМВРИ 2023

ninja

Ќе се намести ли Рубиковата коцка за РСМ?

admin

Новата Влада „тежи“ над 3,6 милиони евра – премиерот Мицкоски пријавил скапи часовници, министерот Таравари единствен милионер

admin

Парламентарни ибори на 8 мај, заедно со вториот круг претседателски: има ли договор меѓу партиите?

admin

Зара ја повлече контроверзната реклама

admin