39.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Свечла му порача на Вучиќ: Ако се обиде да влезе во Косово, ќе го уапсиме

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џелал Свечла, реагираше по поставувањето на неколку провокативни плакати на северот на Косово, каде се вели дека „го чекаат да дојде претседателот на Србија“ нарекувајќи го „командант“.

Свечла изјави дека доколку Вучиќ дојде на Косово без официјална дозвола на Приштина, ќе биде ставен зад решетки.

„Тие во текот на ноќта прикриено залепија некои плакати на северот на Косово. Таму велат дека чекаат да дојде претседателот на Србија нарекувајќи го „командант“. Ако си тргнал без барање до нашето МНР, тогаш го чекаме да дојде и потоа да го посетите во затвор, каде што веќе има некои свои пријатели“, напиша Свечла.

„Врховен командант, те чекаме!“. Тоа е пораката што оваа недела се чита на плакатите поставени низ северот на Косово, а ја придружува фотографијата на српскиот претседател Александер Вучиќ.

Сликите беа прикажани во северна Митровица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток, во четирите општини населени со мнозинство Срби.

Заменик-директорот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Елшани, за Радио Слободна Европа потврди дека властите покренале истрага за „поттикнување омраза“.

Во моментов, според Елшан, нема осомничени за поставување на овие плакати, но „полицијата работи на расветлување на случајот“.

Related posts

УЈП откри “нафтена мафија”, преку лажни фактури сакале да извлечат пари од државната каса

admin

Ахмети по средбата со Ескобар: ДУИ е подготвена да го води процесот

admin

Русија ќе биде „нервозна“ за Ф-16 поради две причини

admin

Личните документи со кодот МКД не се погрешни, НМК кратенката е за возилата

admin

КОНФЛИКТОТ ВО ДУИ КУЛМИНИРА ВО ЧАИР

ninja

ШОК БОМБА ФРЛЕНА ВРЗ ПАТРОЛА НА ЕУЛЕКС НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО

ninja