39.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Бајден го отвори Самитот на НАТО: Русија нема да победи, Украина ќе го спречи Путин

Џо Бајден силно ги бранеше надворешно-политичките достигнувања од неговото претседателствување додека ги поздрави земјите-членки на НАТО на самитот во Вашингтон, јави Ројтерс.

Бајден им рече на светските лидери дека „НАТО е помоќен од кога било“ на 75-годишнината од постоењето, нагласувајќи го проширувањето на алијансата додека тој беше на функција.

„Задоволство е да ви бидеме домаќини во оваа значајна година, да гледаме наназад со гордост на сето она што го постигнавме и да ја гледаме нашата заедничка иднина со сила и одлучност. Денес НАТО е помоќен од кога било“, рече Бајден. „Овој момент во историјата повикува на нашата колективна сила“, рече тој, нагласувајќи ја решеноста на НАТО да и помогне на Украина да се одбрани од руска инвазија.

„Владимир Путин не сака ништо помалку од целосно потчинување на Украина и да ја избрише Украина од картата“, рече Бајден. „Украина може и ќе го запре Путин“, додаде тој.

Американскиот претседател додаде дека Русија нема да победи, туку Украина. Во својот 13-минутен говор, Бајден не се осврна на домашната политичка драма околу неговата кампања.

Американскиот претседател го направи обновувањето на традиционалните сојузи на САД во странство во центарот на неговата надворешна политика, откако Трамп ги предизвика сојузниците како дел од пристапот „Америка, на прво место“.

Победникот во ноември може да има значително влијание врз иднината на НАТО, Европа и остатокот од светот. Трамп сугерираше дека, со оглед на втор мандат, нема да ги брани членките на НАТО доколку тие бидат под воен напад и не ја исполнат целта на Алијансата за одбранбени трошоци од 2% од нивниот БДП.

Тој, исто така, ја доведе во прашање висината на помошта дадена на Украина во нејзината битка против руската инвазија. Централниот дел на самитот на НАТО требаше да бидат новите заложби за воена и хуманитарна помош за Украина, како и мост за таа земја разурната од војна да се приклучи на 32-члената алијанса.

ЗЕЛЕНСКИ ЛОБИРА ЗА ПОВЕЌЕ ПОМОШ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во Вашингтон во вторникот и рече дека ќе се „бори“ за НАТО да ја зајакне украинската противвоздушна одбрана и да ја опреми со повеќе борбени авиони Ф-16, барања што Вашингтон се чини дека е подготвен да ги исполни.

„Се бориме за дополнителни безбедносни гаранции за Украина – а тоа се оружје и финансии, политичка поддршка“, рече тој во видеото на социјалните мрежи.

Советникот за национална безбедност на Бајден, Џејк Саливан, рече дека НАТО ќе објави нова воена команда во Германија за обука и опремување на украинските војници и ќе назначи висок претставник во Киев за продлабочување на врските. Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека самитот „дополнително ќе го зајакне“ патот на Украина кон членство во НАТО.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, им рече на лидерите на одбранбената индустрија во Вашингтон дека лидерите ќе се заложат да им овозможат на производителите на оружје низ Европа и Северна Америка да произведуваат повеќе.

Тој, исто така, рече дека НАТО направил нарачка за противвоздушни ракети Стингер во вредност од речиси 700 милиони долари.

Related posts

Германија: Се шират протестите против десничарската АфД

admin

Вучиќ разговараше со Пич: И покрај провокациите од Приштина, остануваме посветени на мирот

admin

БОРЕЛ – РУСИЈА ЈА ЗАГРОЗИ НУКЛЕАРНАТА БЕЗБЕДНОСТ

ninja

Изет Меџити за РСЕ: Ќе се војува против корупцијата

admin

МАКЕДОНИЈА УВЕЗЕ 40 МИЛИОНИ ЕВРА СТРУЈА – КОЈ СЕ ОФАЈДИ?

ninja

Нов однос кон Софија или загревање за избори?

admin