22.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Шји ги повика светските сили да помогнат Русија и Украина да го обноват директниот дијалог

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг ги повика светските сили да им помогнат на Русија и Украина да го обноват директниот дијалог за време на состанокот во понеделникот со унгарскиот премиер Виктор Орбан, објави државната телевизија CCTV.

Орбан замина во посета на Кина по сличните патувања минатата недела во Русија и Украина, за да разговара за изгледите за мирно решавање на повеќе од двегодишната војна.

Унгарија го презеде ротирачкото претседавање со Европската Унија овој месец, а Орбан оттогаш започна мировна мисија, која, сепак, нема поддршка од другите европски лидери.

„Кина е клучна сила во создавањето услови за мир во руско-украинската војна“, напиша Орбан на платформата за социјалните мрежи Икс.

„Ова е причината зошто дојдов да се сретнам со претседателот Шји во Пекинг, само два месеца по неговата официјална посета во Будимпешта“.

Нашироко се смета дека Орбан има најтопли односи со Шји и рускиот претседател Владимир Путин меѓу европските лидери.

Неговата посета на Москва минатата недела наиде на осуда од Киев и од претставниците на ЕУ, кои инсистираа дека Орбан не дејствува во име на целиот европски блок.

Нивниот укор не успеа да го одврати Орбан да продолжи со слична посета на Пекинг, која тој ја нарече „Мировна мисија 3.0“

За време на неговиот состанок со Шји, Орбан ја опиша Кина како стабилизирачка сила среде глобалните турбуленции и ги пофали нејзините „конструктивни и важни“ мировни иницијативи.

Кина промовира свој мировен план од шест точки, кој го издаде со Бразил во мај.

Пекинг вели дека е неутрален во конфликтот, иако во пракса ја поддржува Москва преку чести државни посети, зголемена трговија и заеднички воени вежби.

Додека беше домаќин на Орбан, Шји ги повика Русија и Украина да го прекинат огнот и другите големи сили да создадат средина погодна за разговори.

Само кога сите големи сили проектираат „позитивна енергија наместо негативна енергија“, може да дојде до прекин на огнот, рече Шји, според CCTV.

Орбан беше домаќин на кинескиот лидер во Унгарија пред само два месеца како дел од европската турнеја во три земји, која вклучуваше и застанувања во Франција и Србија, која за разлика од другите две не е членка на ЕУ или НАТО.

За време на патувањето, Кина ги унапреди своите врски со Унгарија на „сеопфатно стратешко партнерство“, една од нејзините највисоки ознаки за надворешни односи, што покрај Унгарија, се однесува само на Белорусија, Пакистан и Венецуела.

Унгарија под Орбан изгради значителни политички и економски врски со Кина.

Европската нација е домаќин на голем број кинески капацитети за батерии за електрични возила, а во декември објави дека кинескиот производствен гигант за електрични возила BYD ќе ја отвори својата прва европска фабрика за производство на електрични возила на југот на земјата.

Унгарскиот премиер генерално се противи на воената помош од Западот за Украина и ги блокираше, одложи или ги намали напорите на ЕУ да му помогне на Киев и да воведе санкции кон Москва поради нејзината инвазија.

Орбан долго време се расправаше за прекин на непријателствата во Украина, но без да наведе што може да значи за територијалниот интегритет на земјата или за идната безбедност.

Тој став ги фрустрира унгарските сојузници во ЕУ и НАТО, кои ја осудија руската инвазија како кршење на меѓународното право и закана за безбедноста на Источна Европа.

Застанувајќи покрај Орбан минатата недела во Москва, Путин изјави дека Русија нема да прифати никаков прекин на огнот или привремен прекин на непријателствата што ќе ѝ овозможи на Украина „да ги надомести загубите, да се прегрупира и повторно да се вооружи“.

Путин го повтори своето барање Украина да ги повлече своите трупи од четирите региони, за кои Москва тврди дека ги анектирала во 2022 година, како услов за какви било потенцијални мировни преговори.

Украина и нејзините западни сојузници го отфрлија тоа барање, укажувајќи дека тоа е слично на барањето од Киев да се повлече од сопствената територија.

Кина во меѓувреме го шири своето влијание во Централна Азија и Источна Европа во последниве години надвор од партнерството „без граници“ со Москва.

Во текот на викендот, Кина одржа „антитерористички“ воени вежби со Белорусија – клучен сојузник на Русија – во близина на границата со Полска.

Вежбите дојдоа откако минатата недела Белорусија се приклучи на регионалната безбедносна организација, предводена од Кина и Русија.

Орбан следно ќе замине за Вашингтон, каде што лидерите на НАТО одржуваат Самит, на кој ќе разговараат за начините да се увери Украина за континуираната поддршка на Алијансата.

„Следна станица: Вашингтон“, објави Орбан на својот профил на социјалните мрежи во понеделникот.

Не е јасно дали тој ќе се сретне одделно со претседателот Џо Бајден. /VOA

Related posts

Секое второ дете во Македонија е математички „неписмено“

admin

Предизборни вработувања: Врие од огласи, се бараат “гласачи”

admin

Приведен лице кое избегал од затвор во 2015 година

admin

11 НАЈВАЖНИ СЛУЧУВАЊА КОИ СВЕТОТ ГИ ОЧЕКУВА ВО 2023 ГОДИНА

ninja

Раскол во ИВЗ, се продлабочува поделбата меѓу реисот Шаќири и муфтијата Несими

admin

Мандатот на Ковачевски – економски пожари, закочена евро-интеграција и зголемена корупција

admin