31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Светот реагира на акциите на Русија кон Украина

Владите ширум светот одговорија на руското признавање на отцепените области во источна Украина како независни држави, при што многумина го осудија потегот и побараа дипломатско решавање на кризата.

„Мораме јасно да ставиме до знаење дека нападот врз Украина е напад врз суверенитетот на секоја земја-членка на ОН и повелбата на ОН – и дека ќе биде исполнет со брзи и тешки последици“, изјави американската амбасадорка во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд. „Ние продолжуваме да веруваме дека дипломатската маса е единственото место каде што одговорните нации ги решаваат своите несогласувања“, додаде таа.

Портпаролот на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека лидерот на ОН ја смета одлуката на Русија „неконзистентна со принципите“ на Повелбата на ОН и кршење на суверенитетот на Украина.

Турското Министерство за надворешни работи рано во вторникот издаде соопштение во кое ја нарече акцијата на Русија „јасно кршење на политичкото единство, суверенитет и територијален интегритет на Украина“.

Во Париз, францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан го осуди потегот на Русија и рече дека ќе следуваат санкции.

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, рече дека ЕУ нема да го воведе целиот опсег на санкции во овој момент, но ќе воведе мерки како одговор на најавите на рускиот претседател Владимир Путин.

Британскиот премиер Борис Џонсон вети дека ќе воведе „многу силен пакет санкции“ доколку Русија ја нападне Украина и ги нарече дејствијата на Путин „флагрантно кршење“ на суверенитетот на Украина.

Џанг Џун, кинескиот амбасадор во Обединетите нации, ги повика сите страни на воздржаност и „да бараат разумни решенија“.

Иранското Министерство за надворешни работи, исто така, повика на воздржаност, обвинувајќи ги „интервенциите и провокативните дејства на НАТО и главно на САД“, за усложнување на ситуацијата во регионот.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече: „Секој показател е дека Русија продолжува да планира напад од целосен обем на Украина“, додавајќи: „Продолжуваме да ја повикуваме Русија да се повлече. … Никогаш не е доцна да не нападнеме“.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида ги нарече активностите на Русија „неприфатливи“ и рече дека Јапонија „го следи развојот со голема загриженост“.

Државната телевизија во Сирија, сојузник кој се потпираше на руската воена поддршка за време на сопствениот конфликт, го цитираше министерот за надворешни работи Фајсал Мекдад дека Сирија ја поддржува одлуката на Русија „и ќе соработува со нив“.

Грчкото Министерство за надворешни работи соопшти дека акцијата на Русија е „јасно кршење на основните принципи на меѓународното право, територијалниот интегритет на Украина и договорите од Минск“.

Договорите од Минск, во 2014-та и 2015-та година, имаа за цел да го вратат мирот по разгорувањето на насилството долж руско-украинската граница.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок изјави дека Русија „ги крши сите свои ветувања кон светската заедница“.

Министерството за надворешни работи на Јужна Кореја изрази „сериозна загриженост“ за ескалацијата на тензиите долж руско-украинската граница и нејзината поддршка за „суверенитетот и територијалното зачувување на Украина“.

 

Некои информации за овој извештај се од Асошиетед прес, агенцијата Франс прес и Ројтерс.

Related posts

Пред Скопје – уставните измени, пред Тирана – Белери

admin

САД ја обвинија Русија дека користи „брутални методи“ во Украина

ninja

Ахмети: ВМРО има прогресивни сили, време е да поминат уставните измени

admin

АХМЕТИ: СЕ ДЕБАТИРАШЕ ЗА СИТЕ ТЕМИ, ПРИОРИТЕТ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

ninja

Бајден ја продолжи вонредната состојба на Западен Балкан, ќе бидат санкционирани сите кои го попречуваат мирот и демократијата

admin

Мицкоски: Мојата стратегија успешно се реализира

admin