22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

БОРИСОВ – ГЛЕДАМ ОБИД ЗА ВРАЌАЊЕ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ПОД РУСКО ВЛИЈАНИЕ

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов на денешната прес-конференција на неговата партија ГЕРБ изјави дека Бугарија ќе инсистира да се најдат виновниците за претепувањето на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид Христијан Пендиков и да бидат изведени пред суд и оцени дека ова „ги поткопува огромните напори што ги направивме Северна Македонија и Албанија да одат по патот на Европската унија“.

Борисов рече дека Македонија не ги внела во Уставот работите важни за Бугарија и не ги заштитила Бугарите од агресија. Тој ја обвини бугарската влада за дипломатско незнаење. Важните теми ги ставија под тепих што доведе до ескалирање на односите меѓу двете земји, рече тој. Поранешниот бугарски премиер вели дека „некој многу сака Бугарија да стави вето“ на македонските евроинтеграции.

„Таков акт како претепувањето на Бугарин ја става јавноста целосно на страна на претепаниот човек и може да не одведе во друга насока која целосно му оди во корист на Путин и неговите геостратешки планови за Балканот“, рече Борисов.

„Овде гледам обид за враќање на Северна Македонија под руско влијание, намерно, и тоа се прави многу активно. Во никој случај не треба да бидете заведени. Најдоброто нешто за Бугарија е Северна Македонија и Албанија да бидат во Европската Унија и НАТО“, рече Борисов.

Во исто време бугарските медиуми јавија дека собраниската Комисија за надворешни работи во Бугарското собрание усвоила Декларација со осуда за „актите на насилство врз Бугарите, нивните клубови и организации“, во која се осудува насилството врз Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб во Македонија, Цар Борис Трети.

Во Декларацијата, која треба да биде ставена на гласање на пленарна седница во Парламентот се повикуваат властите во Северна Македонија да преземат мерки против говорот на омраза против бугарските граѓани и граѓаните со бугарски идентитет. Во неа изразува и загриженост дека може да ескалира антибугарската кампања во РСМ со што би се загрозил процесот на вклучување на Бугарите во Уставот. Промената на Уставот е потреба за Македонија да го продолжи евроинтегративниот процес.

Борисов на денешната прес-конференција рече дека мајката на Пендиков рекла дека не сака да враќаат во Македонија и дека ќе работи во Бугарија.

Македонскиот Бугарин Пендиков минатата недела беше претепан во Охрид и се здоби со тешки телесни повреди, по што беше пренесен на лекување во Воено медицинската академија (ВМА) во Софија.

Односите меѓу Македонија и Бугарија се напнати во изминатите повеќе од две години, откако Софија започна со блокада на македонските евроинтеграции во 2019 година поради историски, јазичен и идентитетски спор.

Блокадата делумно се надмина летоска и преговорите на земјава со ЕУ почнаа, но Бугарија го условува отворањето на поглавјата со внесување на Бугарите во македонскиот Устав, за што во моментов го нема потребното двотретинско мнозинство.

На 4 февруари е најавено одбележување на 151-годишнината од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, за кога е најавено доаѓање на поголема група бугарски граѓани во Скопје, а истовремено активисти на ВМРО-ДПМНЕ најавија дека уште од утринските часови Македонци ќе бидат во црквата „Свети Спас“.

На темата како да се гарантира мирно и безбедно одбележување на 4 февруари, в понеделник на 30 јануари во Скопје ќе разговараат македонскиот премиер Димитар Ковачевски и вршителот на должноста вицепремиер и министер за внатрешни работи на Бугарија Иван Демерџиев и претседателот на државната агенција „Национална безбедност“ Пламен Тончев. Тие треба да ги прецизираат заедничките активности.

Related posts

Доаѓа ли војната на територијата на Русија?

admin

Новинарот на АЈ го изгуби и синот-новинар

admin

Кој е Тешеира – човекот кој изнесе тајни документи на Пентагон?

admin

СРБИТЕ ВО СЕВЕРНО КОСОВО ГИ НАПУШТААТ БАРИКАДИТЕ

ninja

Две илјади работници досега сакаат работа преку Отворен Балкан

admin

ПРОСЕЧНО СЕМЕЈСТВО СО ПОТПРОСЕЧЕН ЖИВОТ

ninja