25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

МЕЦОЛА – РАЗГОВОРИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВОТО НА УКРАИНА ВО ЕУ ТРЕБА ДА ЗАПОЧНАТ ГОДИНАВА

Претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола повика Украина да започне преговори за членство во Европската унија уште оваа година. Тој ги повика сојузниците на Киев да ги зголемат испораките на оружје за украинските вооружени сили кои продолжуваат да се борат против неиспровоцираната инвазија на Русија.

Мецола се состана со претседателот на Украина, Володимир Зеленски и други високи украински претставници на 4 март за време на посетата на западниот град Лвив.

„Се надевам дека преговорите за пристап може да започнат веќе оваа година. Иднината на Украина е во Европската унија“, рече Мецола по нејзината средба со Зеленски.

Украина доби статус на кандидат во јуни, четири месеци откако Русија ја започна инвазијата. Тогаш Зеленски рече дека станува збор за „историски“ чекор, иако преговорите може да траат со години.

По официјалниот почеток на преговорите, Европската комисија ќе треба да процени дали Киев ги исполнува критериумите за членство во ЕУ во однос на доброто владеење, искоренувањето на корупцијата, демократските слободи и владеењето на правото.

Мецола го пофали напредокот на Украина.

„Темпото со кое владата напредува во апликацијата за ЕУ ме импресионира“, рече таа.

Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола и шефот на Врховната Рада на Украина, Руслан Стефанчук. 04.03.2023 година
Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола и шефот на Врховната Рада на Украина, Руслан Стефанчук. 04.03.2023 година

Мецола, исто така, ги повика западните сојузници на Украина да ја зголемат испораката на оружје за украинската војска, а исто така се залага за испорака на модерни воени авиони во Киев.

„Земјите членки треба сериозно да размислат за испраќање борбени авиони во Украина“, рече Мецола.

Таа, исто така, разговараше со Руслан Стефанчук, претседател на украинскиот парламент, Врховната Рада.

Related posts

Брегу: Не ни се потребни дополнителни институции и иницијативи, за регионална соработка е потребна политичка волја

admin

ВУЧИЌ УТРЕ НА СРЕДБА СО ЛАЈЧАК И ЕСКОБАР ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО КОСОВО

ninja

Учебниците и оваа учебна година ќе доцнат, постапките биле комплицирани и долги

admin

Борел по средбите со Вучиќ и Курти: Имаме договор

admin

120 години Илинден – чествување на историјата среде политички поделби

admin

Како сомелиер ги чува ретките вина од „големото прашање“ на измама

admin