27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Аеродромите во Белград и Скопје „дувло за недозволени активности“

Аеродромите во Белград и Скопје се регионални центри за трговија со луѓе и шверц на мигранти и дрога, се вели во новиот извештај на Глобалната иницијатива против транснационалниот организиран криминал (ГИ), пренесува Инбокс7.

Глобалната иницијатива против транснационалниот организиран криминал, ГИ-ТОЦ, невладина организација со седиште во Женева, во понеделникот објави извештај во кој предупредува дека балканските аеродроми се ранливи на организиран криминал и дека аеродромите во Белград и Скопје се регионални центри за недозволени активности.

Меѓу криминалните активности, GI-TOC наведува и криумчарење мигранти и стоки, трговија со луѓе, но и пратки со нелегални дроги и хемиски прекурсори.

Во извештајот се истакнува дека на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград се извршени заплени на кокаин кој пристигнува од Латинска Америка, главно од Доминиканската Република, Еквадор, Боливија и Перу.

„Во 2015 година, на пример, српските власти открија дека во куферот на бразилски државјанин имало 8,5 килограми кокаин, што е најголема количина досега откриена на белградскиот аеродром Никола Тесла. Во 2018 година, сличен случај се случи на скопскиот аеродром: цариниците запленија речиси 2 килограми кокаин скриен во куферот на венецуелски државјанин“, се вели во извештајот.

Аеродромот „Никола Тесла“ во Белград се наоѓа блиску до три европски патни коридори клучни за незаконски проток на дрога и луѓе низ Западен Балкан: Е-70 што ја поврзува Хрватска со Романија, Е-75 што ја поврзува Северна Македонија со Унгарија и Е-763 што ја поврзува Црна Гора со Србија.

Во извештајот се вели дека шверцот на дрога преку Меѓународниот аеродром Скопје во личен багаж е релативно мал и затоа веројатно несофистициран.

„Каргото е поинаква приказна, сепак, и во однос на вклучените количини и во повеќекратните чекори на синџирот на снабдување изложени на криминална експлоатација“, се вели во извештајот.

Истакна дека во февруари 2022 година, турската царина и полицијата на Северна Македонија спроведоа заедничка операција што доведе до откривање на 1,05 килограми 1-фенил-2-пропанон, хемикалија прекурсор што можеше да се користи за производство на до Амфетамини и метамфетамини од 50 милиони евра.

Пратката беше испратена преку Истанбул од Шангај до Скопје по воздушен пат, а целта беше Западна Европа.

Како резултат на тоа, беа уапсени двајца државјани на Северна Македонија, наводно поврзани со меѓународна организација за трговија со дрога.

Проценките на GI-TOC беа извршени на аеродромите во Белград и Скопје во периодот од ноември 2022 година до јануари 2023 година, а беа вклучени интервјуа со повеќе од 20 аеродромски експерти, вклучително и обезбедувачи на безбедност – претставници на царината, граничната полиција, државната полиција, обвинителствата и приватни безбедносни компании – плус претставници на логистички компании, меѓународни експерти за воздухопловна безбедност, академици и новинари кои известуваат за недозволена трговија преку аеродромите.

Related posts

КОЛКУ СЕ ЛОШИ РАБОТИТЕ МЕЃУ РУСИЈА И САД?

ninja

ВО ЖИВО Избори во Турција: Од 35% избројани гласови, води Ердоган

admin

АГЕЛЕР ЗА „ЦРНАТА ЛИСТА“: СТОЈАМ ЗАД ТОА ШТО ГО КАЖАВ, НО ИНФОРМАЦИЈАТА ЌЕ ДОЈДЕ ОД ВАШИНГТОН

ninja

Влезот на Бугарите во Уставот отвора нови партиски апетити

ninja

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА МЕСТЕЊЕ ТЕНДЕР ЗА ДИГИТАЛИЗАЦИЈА НА УПРАВАТА ЗА ВОДЕЊЕ МАТИЧНИ КНИГИ

ninja

ОМБУДСМАНОТ ЗАТРУПАН СО ПРЕТСТАВКИ ЗА СУДОВИ И ИЗВРШИТЕЛИ

ninja