12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ХРОНИКА

Без кацига, дозвола и со голема бучава – санксионирани 52 возачи на мотоцикли

Во текот на вчерашниот ден (10.05.2023) во периодот од 11.00 до 18.00 часот спроведена е акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 52 возачи. Од нив, 21 возач не користел заштитна кацига за време на возење, 19 возеле без возачка дозвола, три мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава… За време на контролата санкционирани се и 203 други видови на сообраќајни прекршоци.

„Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта”, се вели во соопштението на МВР.

Related posts

Казнети 30 превозници на ученици

admin

Лишен од слобода албански државјанин, користел лажна патна исправа

admin

Домашно куче „бул мастиф“ усмрти дете, во Градска болница донесено без знаци на живот

ninja

Претрес во Тетово, пронајдена дрога

admin

Преместување во ќелија, мобилни телефони, оружје… Кој е ценовникот во затворите? Корупцијата цвета, а условите никакви

admin

Приведени велешани, фалсификувале денари

admin