17.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Бугарија се однесува со С.Македонија исто како и Русија со Украина

Дискурсот кој се користи од Бугарија кон Северна Македонија, за жал, е многу сличен на дискурсот кој Руската Федерација го користи кон Украина и неприфатливо е таквите обвинувања да се злоупотребуваат за политички цели особено во овој клучен период за иднината на Европа, пишува РСЕ.

Ова денеска, 17 мај, го изјави премиерот Димитар Ковачевски на генералната дебата „Обединети за Европа“ на Самитот на Совет на Европа во Рејкјавик, откако претходно на истиот Самит, бугарската потпретседателка Илијана Јотова говореше за правата на Бугарите во Северна Македонија.

„Северна Македонија е меѓународно признаена како функционално модерно мултиетничко општество каде што се почитуваат сите права. Сите извештаи го потврдуваат тоа. Обвинувањата наведени на овој Самит од страна на претставникот на Бугарија се целосно неосновани и доаѓаат од земја која што не ги почитува пресудите на Европскиот суд за човекови права и стандардите на Советот во областа на човековите права“, рече Ковачевски.

Претходно, бугарската потпретседателка Јотова, на трибина за човековите права во рамките на Самитот на Советот на Европа во Рејкјавик, како што јави бугарската агенција БТА, „ги запознала учесниците на тркалезната маса со систематското газење на правата на Бугарите во Република Северна Македонија“.

„Не може да се гарантираат човековите права само во документи. Секој обид за нивно прекршување мора да биде пречекан со цврст став и силна акција“, рече Јотова на тркалезната маса „Спротивставување на новите предизвици за човековите права – иднината е веќе тука“.

Таа, според бугарските медиуми, предупредувала дека има опасна тенденција за поткопување на почитувањето на човековите права.

„Се повеќе политичари си дозволуваат да зборуваат за човековите права како застарена или луксузна политика. Затоа, мора да бидеме особено внимателни кога се соочуваме со нетрпеливост, непочитување на етничките права и дискриминација“, ја цитира БТА бугарската потпретседателка.

Официјална Софија веќе подолг период го блокира членството на Скопје во Европската унија со обвинување за непочитување на Договорот за добрососедство и за непочитувања на правата на Бугарите во Македонија, а спори и за идентитетот и јазикот на Македонците. Од Бугарија последните денови доаѓаат предупредувања дека е можно и ново вето за Северна Македонија, откако на бугарскиот европратеник Андреј Kовачев и групата бугарските државјани кои биле со него, не му бил дозволен влез во Северна Македонија.

Related posts

Русија го губи енергетскиот пазар, Германија потпишува 20 годишен договор за снабдување со течен гас од САД

admin

Ветинг – предлогот во фиока, се вади пред избори

admin

Внимавајте со лажните наградни игри на социјалните мрежи: Со еден клик станувате мета на фишинг напади

admin

Антикорупциска бара истрага за ДУП-от за бензинската на „Пуцко Петрол“

admin

Сенатори загрижени за состојбата на Косово, бараат оваа прашање да биде приоритет

admin

Јовановиќ: Економската криза е резултат на владините грешки

admin