4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
СЦЕНА

Години откако го загуби своето богатство од 400 милиони долари, Мајк Тајсон откри што научил од банкротот

Во 2003 година, Мајк Тајсон објави пред светот дека се соочува со сериозни финансиски проблеми и дека поднел барање за стечај.

Наводно, до 2004 година, Тајсон имал долг од 38,4 милиони долари. Така, беше очигледно дека изборот за банкрот беше единствената опција за поранешниот боксер во тешка категорија. Без разлика, Тајсон дефинитивно се врати од тие мрачни денови, со паметно вложување и лесно газење со ногата по годините на трошење. Во раните години, тој водел хедонистички начин на живот и трошел многу пари на тигри, автомобили и гулаби.

Неодамна, тој беше интервјуиран од Fox Business во врска со новото партнерство на неговата компанија за канабис, Tyson 2.0, со израелска компанија за медицински канабис, InterCure, и во тоа интервју, тој исто така откри што е најважното нешто што го научил од неговите денови на банкрот.

Тајсон одговори дека се е до начинот на размислување, главно поради тоа што банкротирал финансиски, но тоа не бил „духовен банкрот“. И вербата во себе одигра огромна улога во анегдотата за враќањето на Тајсон, како што рече: „Ако го направив тоа еднаш, би можел да го направам повторно. И можев да продолжам да го правам тоа одново и одново и тоа е она што ме научи банкротот“.

Сега Мајк Тајсон има плејада деловни потфати и неговиот приход стана доста константен и повеќенасочен. Тајсон сега стана полноправен бизнисмен.

Откако беше погоден од долгови и банкрот, Тајсон знаеше дека треба повторно да застане на нозе. Така, тој почна да прави многу големи потези во деловната страна на животот. И сè уште трае, бидејќи пред само еден месец, тој ја издаде сопствената линија на боксерски ракавици, кои продаваат сè, од обвивки до натпреварувачки ракавици.

Дополнително, многу помалку луѓе знаат дека и Мајк Тајсон е добротворен човек, а неодамна дури и еден гостин во неговиот подкаст му се заблагодари за неговата алтруистичка природа.

 

Покрај ова, тој поседува и бизнис со канабис, Тајсон 2.0, кој беше лансиран во 2021 година. Овој бизнис беше само надградба од купувањето на ранчот на канабис од 40 хектари во 2018 година. на интернет во 2019 година.

Related posts

Џереми Ренер прошета на црвениот тепих со бастун првпат по несреќата

ninja

Уште 13 жени го обвинија Жерар Депардје за сексуално вознемирување

ninja

(ФОТО) Таа нема срам: Камила на крунисувањето ќе и го зададе последниот удар на покојната Дијана

ninja

Илон Маск: Ќе кажам што сакам, а ако последицата од тоа е губење пари, нека биде така

admin

Тамара Грујеска во Детската Евровизија 2023 година

admin

Запознајте ја Тифани Чен: Сè што знаеме за девојката на Роберт де Ниро

admin