13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ДУИ вели дека “огнените” се самоисклучиле од партијата

Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) вчера заседаваше за да ги анализира и дискутира околностите и случувањата во земјата и во партијата,  се вели официјалното соопштение на партијата.

Меѓу другото, ДУИ вели дека жали за повлекувањето од партијата на Муса Џафери,  Изет Меџити,  Блерим Беџети, Невзат Бејта, Висар Ганиу и останатите кои ја сочинуваат фракцијата која не беше задоволна од начинот како првиот вицепремиер Артан Груби ја претставуваше партијата на централната власт.

“Централното претседателство забележува и изразува длабоко жалење за одлуката на пет членови на Претседателството да се самоповлечат од Централното претседателство на Демократската унија за интеграција, одлука која ја донесоа на состанокот на ЦО одржана на 1 април 2023 година”, се вели во соопштението.

Истовремено ДУИ донела одлука за официјализирање на изборниот процес во ограноците на ДУИ Централното претседателство, со што ја официјализираше одлуката за претстојниот изборен процес во ограноците на Демократската унија за интеграција а кок ќе се одржи на 2 Јули 2023 година.

“Овие избори во ограноците на ДУИ, кои ќе се одржат по принципот „еден член“ еден глас, ќе послужат како платформа за колективно одлучување и дополнително ќе ги зајакнат демократските вредности што ја карактеризираат нашата партија”, се вели во соопштението.

Related posts

БАЛКАНОТ СЕ ОБЕДИНУВА ОКОЛУ ЗЕЛЕНАТА АГЕНДА

ninja

Украина ја нападна Русија, погодени згради во Москва

admin

КАКО СЕ ОДВИВАЛА ШЕМАТА ЗА ПОТКУП НА „ТАБАНОВЦЕ“КАКО СЕ ОДВИВАЛА ШЕМАТА ЗА ПОТКУП НА „ТАБАНОВЦЕ“

ninja

ВРИЕ ВО ОГНЕНАТА ГРУПА – „ТРН В ОКО“ ИМ Е АРТАН ГРУБИ

ninja

Ривалството меѓу Рама и Курти се прелева на македонски терен?

admin

ОДНОСОТ НА БУГАРИЈА КОН СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е НЕНАМЕРНА ПОСЛЕДИЦА ОД ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ВЕЛИ ГРЧКИОТ ПРАТЕНИК КЕРИДИС

ninja