36.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
АНАЛИЗА

Европа треба да внимава што сака со Турција

„Подобро ѓаволот знаеш“ не е здрава основа за политиката ЕУ-Турција.

Пишува: Мујтаба Рахман

Парламентарните избори во Турција и претседателските избори во првиот круг беа огромна победа за актуелниот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Спротивно на очекувањата, владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) на Ердоган и неговата Народна алијанса – вклучително и Партијата за националистичко движење (МХП) – обезбедија мнозинство во парламентот. Згора на тоа, долгогодишниот лидер постигна многу повисоки резултати отколку што предвидуваа анкетарите во претседателските избори во првиот круг, со 49,42 отсто во споредба со неговиот главен опозициски ривал, лидерот на Републиканската народна партија (ЦХП), Кемал Киличдароглу, кој доби 44,95 отсто од гласовите. гласови.

Без големо изненадување, Ердоган сега изгледа подготвен да обезбеди победа во вториот круг од две недели, на 28 мај. И, бизарно, некои во Европската унија ќе здивнат.

И во Брисел и во другите престолнини на ЕУ, растеше загриженоста дека претседателството на Киличдароглу ќе се обиде да ги редефинира и квалитативно да ги унапреди односите на Турција со ЕУ. Ова не само што би вклучувало надградба на Царинската унија ЕУ-Турција и барање договор за визна либерализација, туку, исто така, веројатно би повлекло обид за рестартирање на одамна замрзнатите пристапни преговори.

Сепак, тајмингот на победата и кандидатурата за ресетирање на Киличдароглу би бил неверојатно незгоден за ЕУ, кој доаѓа токму во моментот кога главните градови на блокот почнуваат трезвено да дебатираат и да ги анализираат длабоките импликации од пристапот на Украина во ЕУ.

Всушност, лидерите на блокот сега веројатно формално ќе ги отворат пристапните преговори со Киев на нивниот самит во декември.

Загриженоста меѓу високите претставници на ЕУ е дека желбата на Киличдароглу повторно да ги поттикне пристапните преговори меѓу ЕУ и Турција може да ја искомплицира многу чувствителната дебата за проширувањето и Украина, иако Киев ужива значително поширока политичка поддршка од Анкара за пристапување. Тоа е затоа што некои во Брисел, како и бројни престолнини на ЕУ, сметаат дека цената на приемот на Украина – заедно со Западен Балкан – во ЕУ можеби е потребата да се појасни дека Турција никогаш нема да се приклучи.

„Во одреден момент ќе мораме јасно да ставиме до знаење дека Украина и Западен Балкан се последното проширување. Незамисливо е ЕУ да може да ги апсорбира и Турција и Украина. Пазарот нема да го поднесе“, ми рече висок функционер, кој сакаше да остане анонимен.

И поради руската агресивна војна, пристапот на Украина има поголем импулс. Навистина, дури и ако се реализира во временска рамка од една или две децениии, нејзиниот прием во блокот сега се гледа како нешто како геополитичка неопходност.

„Украина ја менува играта кога станува збор за Турција”, рече добро поставениот висок претставник на ЕУ.

Јавно, лидерите на ЕУ, се разбира, би го поздравиле претседателството на Киличдароглу, доколку тој победи. Тие, исто така, ќе ја поддржат неговата реформска агенда и ќе сигнализираат желба да работат поконструктивно со него. Но, војната во Украина ја направи Турција помал приоритет за блокот – жртва не само на долготрајните резерви и предрасуди на ЕУ, туку и на геополитичките императиви.

Значи, ако Киличдароглу победи на 28 мај, земјите-членки веројатно ќе се скараат и ќе ја стават Турција на дневен ред на нивниот самит во јуни за да изготват стратегија.

Но, исходот од таа дискусија е веќе јасен: ЕУ би побарала засолниште во „конструктивна двосмисленост“. Тоа значи дека во случај на победа на опозицијата, пристапните преговори веројатно би биле рестартирани, но со знаење дека тие ќе останат без крај. И наместо експлицитно да го отфрлат напредокот на Киличдароглу, двете страни би се фокусирале на потесна, краткорочна „позитивна агенда“.

Или, како што рече друг висок функционер на ЕУ: „Зошто да се изгуби политичкиот кредит за да се убие процес кој е веќе мртов?“ Ова во суштина беше пристапот на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, која лично се спротивстави на пристапот на Турција во ЕУ, но се согласи да остане двосмислена.

Поинаку кажано, тешките, амбициозни ветувања за ресетирање на врската би биле малку веројатни.

Но, ЕУ треба да внимава што сака.

Иако е вистина дека ако победи Ердоган, би се избегнала тешката дебата за политиката на проширување на блокот и односите повторно би се вклопиле во познатиот модел на пријателска, трансакциска и непријателска политика што двете страни ја знаат и разбираат, ќе останат многу предизвици – и веројатно истите ќе растат – под неговото континуирано претседателство.

На многу краток рок, односите веројатно ќе бидат мирни. Брисел ќе даде приоритет на испорачување финансиска помош од 7 милијарди долари за да и помогне на закрепнувањето на Турција од разорните земјотреси во февруари, додека Анкара веројатно ќе се покаже поприемлива на зголемениот притисок од ЕУ – и САД – за спречување на избегнувањето на руските санкции.

Напорите на Ердоган да го заштити Црноморскиот договор за жито, поддржан од ОН, меѓу Русија и Украина, исто така, ќе бидат добредојдени во Европа. И додека ја кара ЕУ што не направи повеќе, Анкара сепак ќе соработува со Брисел за да обезбеди милијарди евра финансирање помош за 3,5 милиони сириски бегалци кои моментално се наоѓаат во Турција.

Но, Киличдароглу всушност ќе се покаже уште поприемчив за зголемениот притисок за спречување на избегнувањето на руските санкции. И, исто така, ќе има многу поголема веројатност дополнително да ги удвои напорите за заштита на договорот за жито во Црното Море.

Под Киличдароглу, Анкара ќе соработува и со Брисел многу поконструктивно на управувањето со сириските бегалци.

Но, на среден до долгорочен план, доколку Ердоган навистина победи, натамошното отстапување на демократите и натпреварувачките геополитички интереси значајно ќе ги подигнат тензиите. Пристапните разговори на Турција ќе останат замрзнати; ажурирањето на миграцискиот пакт од 2016 година или исполнувањето на некои од неговите клаузули ќе остане многу малку веројатно; Брисел ќе продолжи да не дозволува безвизно патување во блокот за турските државјани; и нема да има движење за ажурирање на Царинската унија ЕУ-Турција од 1995 година. Наместо тоа, стагнирачките односи меѓу ЕУ и Турција само дополнително ќе се влошат.

Билатералните спорови меѓу Турција од една страна и членките на ЕУ, Грција и/или Кипар од друга страна, исто така ќе ризикуваат да ги поттикнат тензиите меѓу Анкара и целиот блок, што може да навести уште еден обид на Ердоган да ги ослободи бегалците и мигрантите во Европа. Тоа, исто така, може да поттикне воени тензии – особено ако Турција продолжи со истражување на јаглеводороди во спорните води.

Генерално, она што изборите во Турција јасно го изложија е недостатокот на јасна политика ЕУ-Турција.

„Подобро со Турција.што го знаеш“ не е замена.

 

Авторот е шеф на европската пракса на Групацијата Евроазија и колумнист за ПОЛИТИКО Европа. Превземено од ПОЛИТИКО.

 

Related posts

Ало, Телеком! Очајно ни треба Европа!

admin

Заострувањето на руските санкции од страна на Западот е знак на неуспех

admin

УСТАВНИ ИЗМЕНИ И АЛБАНСКИОТ ЈАЗИК

admin

Врвот на корупцијата

admin

„Вирусот“ на поделби кај албанските партии

admin

Ех , да ја поделевме Македонија во 2001!

admin