29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Еуростат: САД најголем странски инвеститор во ЕУ

Соединетите Американски Држави (САД) продолжуваат да бидат најголем странски инвеститор во земјите членки на Европската унија (ЕУ), следени од Германија и Велика Британија, соопшти Еуростат, пренесува Инбокс7.

Во 2021 година, за 11 земји од ЕУ, кои известуваат за влезни позиции за странски директни инвестиции (СДИ) по крајна инвестициска економија, вкупната вредност изнесуваше 3.052 милијарди евра.

Внатрешните СДИ од страна на крајната инвестициска економија беа концентрирани меѓу релативно мал број земји. Највисока крајна инвестициска економија во 2021 година беа Соединетите Американски Држави, кои инвестираа 405 милијарди евра, или 13,3% од вкупната вредност, задржувајќи ја истата позиција како и во 2020 година. Оваа земја беше следена од Германија со 330 милијарди евра (10,8 %), Франција со 315 милијарди евра (10,3%), Обединетото Кралство со 274 милијарди евра (9,0%) и Швајцарија со 178 милијарди евра (5,8%).

 

Related posts

Ахмети со писмо до Ковачевски: Ја напуштаме владата во моментот кога ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени

admin

Зошто младите во С.Македонија се склони кон корупција?

admin

Растат цените на сите производи и услуги, трошоците за живот зголемени за 13 отсто

admin

Таравари за Топ Чанел: Албанците во С.Македонија продолжуваат да бидат дискриминирани

admin

Груби: Во ВМРО-ДПМНЕ има про-европски и анти-Мицковски политичари, блиску сме до 80 пратеници за уставни измени

admin

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ е проевропска партија, водиме грижа за државните интереси

admin