20.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Зголемена просечната плата

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2023 година, изнесува 34 925 денари, велат податоците на Државниот завод за статистика.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Градежништво (19.8 %), Образование (15.0 %) и Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (14.9 %).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (14.6 %), Преработувачка индустрија (6.4 %) и Уметност, забава и рекреација (5.4 %).

Related posts

КИНЕСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ГИ ПРЕДУПРЕДИ КИНА И САД ДА ГИ СМИРАТ ТЕНЗИИТЕ

ninja

ВИДЕО Од Ист Гејт до митингот на Вучиќ – бесплатен превоз, сендвичи и вода

admin

Кој е Тешеира – човекот кој изнесе тајни документи на Пентагон?

admin

Ако ми го чепкате Вулин, отидовме во БРИКС!

admin

Зголемени платите на здравствените работници

admin

ЕУ И САД – НАЈПОСАКУВАНИ ПАРТНЕРИ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

ninja