2.8 C
Скопје
30 ноември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Изет Меџити со остри критики кон раководството на ДУИ: 2-3 луѓе решаваат за се

Изет Меџити, пратеник од редовите на ДУИ, и потпретседател на партијата, кој е предводник на “огнената” група, а вечерва од студиото на ТВ21 упати сериозни критики кон раководството на ДУИ. Според него, во партијата има целосна анархија, не се знае кој ги носи одлуките, не се консултира членството, не се дебатира во партијата за важни теми, се закажуваат тајни состаноци.

„Ова е сосема различно ДУИ од тоа што ние го познаваме. Одлуките ги носи Артан Груби сам, и „де факто“ тој е лидер на ДУИ, а не Али Ахмети“, рече Меџити.
Тој рече дека ДУИ денеска е на исто ниво како во ВМРО-ДПМНЕ во времето на Сашо Мијалков.

 

„Во ДУИ денес одлуки носат само 2-3 луѓе. Имаат апсолутна власт. Доколку некој има различно мислење од тие 2-3 луѓе следува реваншизам. Ја користат моќта за да ги замолчат тие што размислуваат поинаку. Ги интересираат само бизнис зделки и ништо друго. Ова ДУИ се повеќе личи на ВМРО ДПМНЕ на Мијалков и ДПА на Тачи од 2008 година“, кажа Меџити.

 

Related posts

Германски медиуми: За каква иднина се спрема Србија?

admin

ЗА ДЕВЕТ МЕСЕЦИ 669 ЖЕНИ ПРИЈАВИЛЕ СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО

ninja

Русија ги повикува останатите земји да ја признаат независноста на Доњецк и Луганск

ninja

Груевски: Зоран Заев стои зад мојот прогон, му помага Христијан Мицкоски

admin

ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ОДНОСИТЕ МЕЃУ СКОПЈЕ И ВАШИНГТОН

ninja

ОД 94 ОБВИНЕТИ ОД СЈО, ЗАД РЕШЕТКИ СЕ МИЈАЛКОВ, ЈАНКУЛОСКА И ТАЛЕСКИ

ninja