29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ во јавноста шири хистерија, а во амбасадата на САД “преди како маче”

Премиерот Димитар Ковачевски е дециден дека предвремени избори нема да има а уставните измени ќе бидат усвоени во ноември, пренесува Инбокс7.

Во вечерашното гостување на Канал 5, Ковачевски уште еднаш порача дека сите политички партии треба да го поддржат зачленувањето на земјава во ЕУ.

“Секогаш верувам дека стратешката цел е остварлива. Уставните измени ќе бидат доставени пред летото. Формирана е работна група во Министерството за правда каде што претставници на политичките партии и експерти од академијата и уставното право веќе почнаа со работа и подготвување на предлог амандманите, кои потоа ќе се најдат и на јавна расправа со стопанските комори,…, а потоа и во собраниска процедура пред политичките партии. Во ќор сокак не може да дојдеме зашто еден ден ќе имаме 80 пратеници. Предвремени избори нема да има. Прво ќе има претседателски, во втора половина на март, а потоа, во втората половина на јуни, ќе бидат и парламентраните. Мицкоски имаше понуда, да ги изгласаме уставните измени па да одиме на избори”, истакна Ковачевски.

Според него, претставниците од ВМРО-ДПМНЕ во јавноста шират хистерија, а во Амбасадата на САД „предат како мачиња“.

Ковачевски во интервјуто се осврна и на економската сфера. Укажа дека Владата ги покачи минималната и просечната плата, најави ново зголемување на пензиите, потсети дека земјава во моментов има најмногу странски инвестиции и прв пат е воведена домашна берза на електрична енергија.

 

 

 

 

Related posts

„Огнените“ и официјално поднесоа барање за отстранување на дефиницијата „20 проценти“

admin

Зеленски бара повеќе авиони да се борат против руските воздушни напади

ninja

Има ли „кочница“ за банкарските провизии при плаќање сметки?

admin

ТЕРМОЕЛЕКТРАНИТЕ НА ПАТЕРИЦИ – НЕ ПРОИЗВЕДУВААТ НИ ПОЛОВИНА ОД МОЖНОСТИТЕ

ninja

Наследник на Трас: Сунак обезбеди поддршка за кандидатурата

ninja

Општетсвото да се бори повеќе за медиумската саморегулација

admin