28.8 C
Скопје
15 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Ковачевски: Или со ЕУ, НАТО и САД, или со ЛЕВИЦА

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, објави денеска дека има предлог за уставните измени од Работната група кој што ќе биде разгледан од владата и ќе биде доставен до Собранието. Според него, сега сите треба веќе да се определат политичките партии во државата, дали се за ЕУ, НАТО и САД или дел од нив ќе сакаат да останат заложници на Левица и Апасиев, пренесува Инбокс7.

“Имаме предлог кој што ќе биде разгледан од владата и ќе биде доставен со Собранието и сите политички партии треба да бидат свесни дека ова е процес за интеграција во ЕУ. Впрочем многу јасни пораки испрати вчера и сенаторот Марфи од САД кој што кажа дека треба веќе да се определат политичките партии во државата, дали се за ЕУ, НАТО и САД или дел од нив ќе сакаат да останат заложници на Димитар Апасиев”, рече Ковачевски.

Тој оцени дека многу јасни пораки дојдоа од сите претставници на ЕУ и на претседатели на држави членки на ЕУ во однос на тоа која е обврската на нашата држава, додавајќи дека нормално има обврски и ЕУ.

Related posts

Германската економија продолжува да тоне

admin

Вучиќ и Орбан ги набљудуваа воените вежби во Србија

admin

Судскиот совет тежи 3,2 милиони евра: Горигева најбогата, Зендели најсиромашен а Николовски со колекција на пушки

admin

Украина ја започна контраофанзивата, но има еден проблем

admin

КУРТИ ЗА РСЕ: ПРЕДУПРЕДЕНИ СМЕ ЗА МОЖНОСТА ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА МЕЃУНАРОДНАТА ПОДДРШКА

ninja

Алармот на ДУИ индицира дека „планот на Заев“ не е мртов?

admin