9.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАРЕГИОН

Мајката на Коста К. опиша што се случило утрото на масакрот: Беше малку бавен

Мајката на момчето што уби деветмина негови врсници и старател на основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград, во средата била сослушана во полиција и таа детално ја раскажала својата верзија за приказната за детството на нејзиниот син, неговото здравје, неговата врска со неговите врсници, семејните односи…, пренесува Инбокс7.

Таа ги опишала и неговите денови пред масовното убиство на 3 мај, како и како било утрото пред нападот, кога момчето влегло во училиштето со пиштолите на татко му и молотовите коктели, пишува Блиц. Мајката на момчето била сослушана откако Првото основно јавно обвинителство во Белград по службена должност наредило да биде сослушана за да се утврди дали го запоставила или малтретирала нејзиниот син пред тој да го изврши масакрот во училиштето.

Како што дознава Блиц , мајката го опишала Коста К. како добар и паметен и нагласила дека ништо не и укажувало дека тој може да стане масовен убиец.

Денови пред масакрот

Изворот на Блиц вели дека мајката раскажала како нејзиниот син бил надвор од градот со пријател и неговата мајка пет дена пред масакрот. “Мајката рече дека момчето се вратило во Белград со пријател и неговата мајка. Дошол дома и се истуширал. Таа тврди дека не забележала никакви промени во неговото однесување”, рекол изворот за Блиц.

Ден подоцна, на 2 мај, момчето и неговата сестра не отишле на училиште бидејќи бил неработен ден, па отишле кај баба и дедо, а вечерта се вратиле и заедно гледале филм. „Мајката се сеќава дека момчето во еден момент отишло во продавница да купи намирници, но дека и тој ден не видела ништо чудно во неговото однесување. Тој наводно со родителите разговарал за филмот што го гледале и други теми кои го интересираше“, вели извор на Блиц.

На денот на масовното убиство

Мајката рече дека на 3 мај, денот на масакрот, таа прва станала да им подготви појадок на момчето и неговата сестра. Нејзиниот сопруг отишол на работа, по што таа ги разбудила децата. Таа тврди дека и тогаш не забележала ништо чудно во однесувањето на нејзиниот син, освен што тој „забавил за време на појадокот и се подготвувал“.

„Момчето наводно и кажало на мајка си да не се грижи бидејќи наставникот понекогаш доцни. Мајката, тврди таа, потоа отишла да ја однесе ќерка си на училиште, а момчето останало дома и самиот се подготвил за на училиште“, вели изворот.

Еден час подоцна мајката слушнала за пукањето во училиштето. Таа во полиција изјавила дека мислела дека нејзиниот син е ранет во пукотницата и веднаш отишла на училиште. „Мајката вели дека била вознемирена, дека сè уште и е тешко да поверува дека нејзиниот син го направил тоа и тврди дека ништо не укажува на тоа дека вакво нешто можело да се случи“, вели изворот.

Related posts

Невидливиот обвинител – Една година од мандатот на Ислам Абази

admin

Одат на Клиника, а нозете им се враќаат назад: Здравствениот скандал низ призмата на онколошките пациенти

admin

АКАДЕМИК БЕЏЕТИ ИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИНТЕРУНИВЕРЗИТЕТСКАТА КОНФЕРЕНЦИЈА

ninja

Странци ни ги опремуваат лабораториите – Македонија „скржава“ за наука

admin

ЃУКАНОВИЌ ГО РАСПУШТИ ЦРНОГОРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

ninja

Николај Крастев: Уставните измени не се прават со бугарски диктат, Русија сака да го држи регионот надвор од ЕУ

admin