20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Мирно по жестоките судири во Косово, НАТО распоредува дополнителни сили

Ден по судирот на Србите со полицијата и припадниците на КФОР на северот на Косово, српското население повторно се собра пред зградите на локалната самоуправа, бидејќи не сакаат градоначалници Албанци, а бараат и повлекување на косовската полиција, јави српски Данас.

Во судирите беа повредени десетици демонстранти и припадници на меѓународната мировна мисија КФОР, а претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека косовската полиција пукала кон Србите и тешко ранила 50-годишен маж.

Српското население, мнозинството на северот на Косово, не се согласува со одлуката на Приштина четворица градоначалници од албанска националност да преземат четири општини по изборите во април, кои беа масовно бојкотирани од Србите кои беа незадоволни од целокупната ситуација.

Западните земји кои дозволија одржување на вакви избори, кои Белград ги оценува како целосно нелегитимни, сега се обидуваат да најдат трајно решение за новата криза во Косово преку дипломатски средства, а само два месеца потоа, со посредство на Европската унија, од двете страни беше усвоен планот за нормализација на односите.

Во вторникот Брисел испрати порака до Белград, односно до Србите во Косово и Приштина да се воздржат од какви било насилни дејствија.

„Имаше многу насилство. Во моментов имаме војна во Европа и не можеме да прифатиме друг конфликт“, рече Јосеп Борел, шеф на европската дипломатија, на прес-конференција во вторникот .

Командата на здружените сили на НАТО во Неапол денеска соопшти дека започна распоредувањето на дополнителни сили на Косово како поддршка на силите на КФОР.

„Како одговор на неодамнешните немири и ранувањето на 30 членови на НАТО силите на Косово, НАТО нареди распоредување на оперативните резервни сили (ОРФ) на Западен Балкан, кои се во подготвеност седум дена“, објавено е во соопштението на Твитер. кажа.

Џефри Ховенир, амбасадорот на САД во Косово, на средба со новинарите во Приштина рече дека откажувањето на учеството на Косово на воените вежби „Бранител Европа 2023“ е првата последица за Владата на Косово бидејќи ги отфрлила повиците на Вашингтон да не ескалира ситуацијата на северот на Косово.

Ова денеска го пренесе Радио Слободна Европа и потсети дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен на 26 мај предупредил дека постапките на Владата на Косово во северните општини ќе имаат последици врз билатералните односи.

„Првиот показател за тоа беше одлуката што ја донесе синоќа американскиот командант за Европа да го откаже учеството на Косово на „Дефендер Европа 2023““, рече Ховенир.

„Тие вежби се завршени за Косово“, додаде тој.

Related posts

Руски новинар осуден поради интервју за Радио Слободна Европа

admin

Германија – колкав дел од платата ви оди за кирија?

admin

МВР АНАЛИЗИРА – ЗОШТО ЗАКАНИТЕ СО БОМБИ СЕ САМО ВО ЕДНА СМЕНА ВО ТРИ РАБОТНИ ДЕНА

ninja

ДЕЦАТА НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ – ТРН ВО ОКО ЗА ЈАВНОСТА

ninja

Мицкоски – Брисел да даде гаранции дека нема да има идно вето

ninja

РУСКИ ВОЕН АВИОН УРНАЛ АМЕРИКАНСКИ ДРОН НАД ЦРНОТО МОРЕ

ninja