20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Огнените од ДУИ против една изборна единица

Предлогот на потпретседателот на ДУИ, Арбр Адеми, за изборен модел – со една единица, праг од 5 отсто и отворени листо – го нема подршката на “Огнената група”.

Генералниот секретар на ДУИ, Блерим Беџети,  кој е дел на оваа фракција, вели дека за овој предлог ниту се разговарало во партијата, ниту пак е направена анализа за него.

“Единствениот модел за кој се договорија партиските тела на ДУИ, пред расколот што се случи во оваа тема, е моделот со 3 избирачки единици”, рече Беџети во емисијата „Патот кон“ во Алсат. „Ставот на партиските органи во рамките на ДУИ е дека изборниот модел е прифатлив со 3 изборни единици. Слушнав што рече Арбр Адеми и се изненадив бидејќи нема анализа за предностите или недостатоците на секоја опција за која може да се разговара и прифати.”

Потпретседателот Арбр Адеми, кој ја претставува ДУИ во работната група за изборни реформи, рече дека неговата партија предложила изборен модел со единица и праг од 5%, како и отворени листи.

 

Related posts

Кренар Лога: Уставниот суд ја отвори Пандорината кутија

admin

Што се касетните бомби што САД планираат да испратат во Украина? (ВИДЕО)

admin

МАКЕДОНИЈА СО НАЈГОЛЕМ ПАД, ЦРНА ГОРА СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА РЕАЛНИТЕ ПЛАТИ ВО РЕГИОНОТ

ninja

Аферата „Тајни имоти“ засега без имиња на високи позиции

ninja

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА ОСТАВКА ОД СПАСОВСКИ ПО ВЧЕРАШНОТО УБИСТВО ВО КАФУЛЕ ВО СТАРАТА ЧАРШИЈА

ninja

Мицкоски за Алсат: Доказите за оската ДУИ, СДСМ и Груевски се во УСБ материјали

admin