11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Осум Македонци се изјасниле како Албанци за да добијат работа во општината

Општина Куманово вработила 8 Македонци, кои на конкурсот за вработување се изјасниле како Албанци, јавува ТВ21. Кандидатката Анѓела Јовановска Николовска била ангажирана како Албанка.

Драган Зафировски, Маргица Бошковска, Никола Бошковски, Ивана Богдановска, Игор Трајковски, Дејан Димитриевски и Роберт Николовски се согласиле да го менуваат етничкиот идентитет за да добиваат работа во општината.

Според Рамковниот договор се предвидува праведно застапување на етничките групи во администрацијата, за што се користи и балансерот при самите вработувања.

 

Related posts

Германски воен офицер уапсен поради шпионирање за Русија

admin

Не е точно дека наградуван македонски студент измислил иновативен метод за враќање на видот

admin

ЗАЈАКНАТИ КОНТРОЛИ И КАЗНИ ЗА ЗАГАДУВАЧИТЕ

ninja

Расте притисокот за оставка на Љубомир Јовески

admin

Политиката не е најважна: Партиите што сакаат да дојдат на власт да се фокусираат на економијата – бараат бизнисмените во пресрет на изборите

admin

ДУИ молчи за исклучувањето на ограноците на Чаир и Сарај, Меџити: партијата е во анархија

admin