18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Пендиков: Ќе им помогнам на Бугарите во Северна Македонија

Ќе студира право и човекови права за да им помогне на Бугарите во Северна Македонија. Секретарот на бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис Трети“ Христијан Пендиков доби бугарско државјанство од потпретседателката Илијана Јотова. Таа лично му ги предала бугарските документи за лична идентификација на младиот човек на официјален настан во салата на грбот во Претседателството.

Пендиков им се заблагодари на бугарските лекари и власти за грижата за него, како и на жандармеријата која се уште ја обезбедува неговата заштита.

„Од денес ќе имате корист од заштитата на бугарската држава. Од денеска станувате државјанин на ЕУ. Основата на бугарскиот Устав е верувањето во човечките вредности, во еднаквоста, толеранцијата и правдата“, рече Јотова, по предавањето над документите и опишувајќи го Пендиков како храбар млад човек кој останал верен на своето бугарско потекло.

„Денес секој има право на својот идентитет. Тој има право да го заштити“, рече и таа и апелираше до македонските власти со барање бугарското малцинство да биде запишано во уставот на нашиот сосед и нашите сонародници да бидат признати во Северна Македонија.

 

Related posts

АГЕЛЕР ЗА „ЦРНАТА ЛИСТА“: СТОЈАМ ЗАД ТОА ШТО ГО КАЖАВ, НО ИНФОРМАЦИЈАТА ЌЕ ДОЈДЕ ОД ВАШИНГТОН

ninja

СЕКОЕ ПАТУВАЊЕ, КОЛКУ ДА Е ДОЛГО, ИМА И КРАЈ

admin

Руски новинар осуден поради интервју за Радио Слободна Европа

admin

Франција не сака канцеларија на НАТО во Јапонија

admin

ВИДЕО Големо невреме од Хрватска пристигна во Србија

admin

САД санкционираа над 50 олигарси и соработници на Путин, меѓу кои и портпаролот Песков

ninja