20.8 C
Скопје
7 јуни, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Турската лира достигна рекордно ниско ниво

Турската лира во петокот достигна рекордно ниско ниво над 20 во однос на доларот, во пресрет на вториот круг од претседателските избори овој викенд, кои ќе одлучат дали претседателот Таип Ердоган ќе го продолжи своето владеење за трета деценија.

Лирата допре до 20,06 во однос на зелената банкнота и ослабе за 6,7% досега оваа година.

Турската валута е под притисок уште од првиот круг на претседателските избори на 14 мај, кој покажа дека Ердоган е подготвен да победи во вториот круг од неделата.

Обврзниците и акциите во земјата паднаа, додека цената на осигурувањето на изложеноста на турскиот долг се зголеми на очекувањата дека Ердоган ќе продолжи со својата неортодоксна економска политика, која според аналитичарите ја доведе Турција на работ на економски крах.

„Турската лира значително поевтинува секојдневно, во очекување на победата на Ердоган“, рече аналитичарот на Commerzbank FX, Тата Госе, додавајќи дека стапката на пад „ годишно е еквивалент на голема криза“.

 

Related posts

НА СЕКОЈ СААТ ИМА НОВИ ВОЗДУШНИ НАПАДИ ВРЗ ХЕРСОН, ВЕЛИ ЗЕЛЕНСКИ

ninja

Продолжува руското гранатирање врз украинските градови, најавени нови планови за хуманитарни коридори

ninja

Пендаровски: Полска отсекогаш била наш поддржувач

ninja

КОРУПЦИЈАТА Е ГЛАВЕН ПРОБЛЕМ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, РЕШЕНИЕТО Е ПРИСТАПНИОТ ПРОЦЕС КОН ЕУ, РЕЧЕ ЕСКОБАР

ninja

СЗО СМЕТА ДЕКА КОВИДОТ ОВАА ГОДИНА ЌЕ ИМА СЛИЧНА ЗАКАНА КАКО И ГРИПОТ

ninja

Вештачката интелигенција станува национална опасност, може да служи како алатка за терористите

admin