12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Убедлива победа на Мицотакис, “згазена” Сириза

Грчката владејачка партија Нова демократија на Киријакос Мицотакис издвои убедлива победа на парламентарните избори во неделата, покажаа предвремените резултати, победувајќи ја опозициската Сириза, но веројатно ќе падне под прагот за самостојно формирање влада,  јавуваат грчките медиуми.

Со повеќе од половина преброени гласови, конзервативната Нова демократија го презеде водството од 40,9%, победувајќи ја радикалната левичарска Сириза, која владееше од 2015 до 2019 година, заостанувајќи со 20,1%.

Аналитичарите рекоа дека Нова демократија најверојатно нема јасно мнозинство.

Новововедениот изборен систем ги распределува местата врз основа на тоа колку партии влегуваат во 300-члениот парламент, зголемувајќи ја или намалувајќи ја границата за мнозинство соодветно на нешто помеѓу 42% и 47% од гласовите.

Грчкото Министерство за внатрешни работи предвиде дека Нова демократија би можела да освои 145 места во парламентот, шест помалку од апсолутното мнозинство.

Сепак, резултатот беше поттик за актуелниот премиер Киријакос Мицотакис, чија администрација мораше да се бори со скандалот со прислушувањето, пандемијата на Ковид, кризата со трошоците за живот и смртоносната железничка несреќа во февруари, што предизвика гнев во јавноста.

„Тоа е јасна разлика, јасна победа“, рече Панос Колијастасис, асистент професор по политика на Универзитетот во Пелопонез.

Изборите во Грција се одржуваат на секои четири години за 300-члениот парламент.

Кризата на трошоците за живот доминираше во кампањата, при што партиите се обидуваа да ги привлечат гласачите со ветувања дека ќе ја зголемат минималната плата и ќе отворат работни места. Зголемувањето на цените имаше големо влијание врз Грците, чиј животен стандард беше нагризан од децениската должничка криза.

Грција за малку ќе излезеше од еврото на врвот на нејзината должничка криза во 2015 година.

„Денес одговорноста на владата на земјата е пренесена на вас, народот, но сигурен сум дека утре ќе изгрее уште подобар ден за нашата земја“, им рече Мицотакис на новинарите претходно откако го даде својот глас.

Неговата администрација, сепак, го презеде товарот на бесот на јавноста поради железничката несреќа на 28 февруари, во која загинаа 57 луѓе, и скандалот со прислушувањето насочено кон политичарите.

Related posts

Хил: САД се разочарани и загрижени поради одлуката на Курти за табличките

ninja

Лефков му враќа на Груби: Ќе одговарате и ти и Ковачевски, тоа да го знаете

admin

Пендаровски ја доби поддршката на СДСМ за втор мандат

admin

ПОД ИСТРАГА ДВА МИЛИОНСКИ ТЕНДЕРИ НА „СЕРТА“ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ВЛАДИНИ ИНСТИТУЦИИ

ninja

Вучиќ се сретна со Лајчак, изразил загрижување за ситуацијата во Косово

admin

УЈП откри “нафтена мафија”, преку лажни фактури сакале да извлечат пари од државната каса

admin