13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Харадинај: Курти уште денеска да поднесе оставка, премал е да ја смени ориентацијата на Косово

Претседателот на ААК, Рамуш Харадинај, жестоко ги нападна премиерот на Косово, Албин Курти и претседателот на државата, Вјоса Османи, по санкциите на САД против Косово, односно исклучувањето од воената вежба „Бранител 23“,  пренесува Инбокс7.

Харадинај преку објава на Фејсбук порача дека Курти и Османи за неполни три години го вратиле Косово десет години назад. Така тој побарал оставка од премиерот, пишува Газета Инсајдери.

„Државите инвестираат децении за да создадат пријателства и сојузи. Во нашиот случај се појавува Албин Курти кој се обидува да ги собори. Имаше и други во нашата историја кои сакаа да ги урнат овие сојузи, но Косово беше поголемо од нивната маленост и триумфираше. Таа нема друга алтернатива освен да триумфира овој пат“, изјави тој.

„Тој има само една шанса, еднаш во животот да направи нешто добро за Косово! Уште денеска треба да поднесе оставка“, продолжува првиот човек на ААК.

„Народот на Косово, кој е најпрозападниот народ на континентот, ќе знае како да ги заштити своите пријатели и нивната ориентација. Премал е Албин Курти да ја смени ориентацијата на Косово и неговиот народ“, изјави тој.

Related posts

САД И ЕУ НЕМА ДА НОСАТ ОДЛУКИ ЗА СРБИЈА И КОСОВО, РЕЧЕ ДОНФРИД

ninja

ДОАЃА АМБАСАДОРОТ АГЕЛЕР, ПРИОРИТЕТ – БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА

ninja

Сите посочуваат виновник за високите цени, никој не го санкционира

admin

Бајден: Нова помош за Украина, само оваа недела одделени една милијарда долари од САД

ninja

Турската лира достигна рекордно ниско ниво

admin

БЛИНКЕН РАЗГОВАРАЛ СО БОСАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ КОЛКУ ВЛЕЗОТ ВО ЕУ Е ВАЖЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН

ninja