30.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Вагнер го запре бунтот, но покажа колку е слаб Путин

Платениците на Вагнер беа вратени назад во базата во неделата, откако рускиот претседател Владимир Путин се согласи да му дозволи на нивниот лидер да ги избегне обвиненијата за предавство и да прифати егзил во Белорусија,  пренесува Инбокс7.

Договорот стави крај на непосредната закана дека приватната војска на Евгениј Пригожин може да упадне во Москва, но аналитичарите велат дека бунтот на Вагнер го разоткри владеењето на Путин како покревко отколку што се мислеше.

„Антитерористичките“ безбедносни мерки сè уште беа во сила во Москва во неделата, иако помалку полицајци беа видливи, а минувачите изјавија дека не се загрижени, и покрај тоа што точното место на живеење на Пригожин остана нејасно.

Тој последен пат беше виден доцна во саботата во џип како заминува од Ростов на Дон, каде што неговите борци зазедоа воен штаб, на овации на група млади цивилни минувачи, кои дојдоа да му подадат рака низ прозорецот на автомобилот.

Камиони со оклопни возила со борци на нив го следеа неговиот автомобил.

Неговите војници го напуштија воениот штаб во Ростов, а властите во регионите Воронеж и Липецк кон север кон Москва рекоа дека повеќе напредни единици на Вагнер се вратиле назад.

Related posts

МАКЕДОНИЈА СЕ СОПНУВА ОД СЕКОЈ КАМЕН ФРЛЕН КОН БУГАРСКИТЕ КЛУБОВИ

ninja

СЗО СМЕТА ДЕКА КОВИДОТ ОВАА ГОДИНА ЌЕ ИМА СЛИЧНА ЗАКАНА КАКО И ГРИПОТ

ninja

Путин го распределува нуклеарниот арсенал во Белорусија: Се е според планот

admin

Локални избори во Турција, главната политичка битка се води за Истанбул

admin

Кои се инвеститорите што ќе го градат ветерниот парк кај Штип?

admin

Еуростат: САД најголем странски инвеститор во ЕУ

admin