25.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Дали Ковачевски прифаќа влада без ДУИ?

Премиерот Димитар Ковачевски одби да се изјасни дали за него е прифатливо да се формира влада без ДУИ, која би ги изгласала уставните измени, како што предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски.

„Знаете дека јас никогаш не давам изјави во име на други политички партии, а во име на лидерите на други политички партии, а уште помалку ги коментирам нивните политички позиции. Како лидер на СДСМ, нормално во координација со СДСМ, го доставив Предлогот, но и останатите коалициски партнери ќе имаат можност да се изјаснат за овој предлог. Но бидете сигурни дека секогаш пред да донесам конкретна одлука или пред да дадам изјава се консултирам со сите вклучени страни“, нагласи Ковачевски.

Related posts

НАТО ЌЕ ЈА ПОДОБРУВА ИНФРАСТРУКТУРАТА, МАКЕДОНИЈА НЕ Е ПРИОРИТЕТ

ninja

Агелер: Тоа прашање е за професорот Мицкоски, не можам јас да одговарам место него

admin

ТРЕТАТА МАКЕДОНСКА РЕПУБЛИКА?

admin

СДСМ: Мицкоски и неговата партија не направиле ништо за Резолуцијата на Бундестагот

admin

Меџити со оштри критики кон ДУИ: Се откажаа и од Албанците

admin

„Бум“ на економијата на ЕУ, продолжува нагорниот тренд на раст (инфографик)

admin