27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

ДУИ со план од три точки за „Европа сега“

Министерот за надворешни работи и портпарол на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Бујар Османи денеска и предложи на опозицијата План од три точки за решавање на политичкиот ќорсокак во кој се наоѓа државата, поради потребата од уставни измени, јавува Инбокс7.

Предложениот план, како што е наведено, е како што следува:

1. Опозицијата да ги поддржи уставните амандмани кои ќе стапат на сила до одржувањето на втората меѓувладина конференција.

2. ДУИ би се повлекла од сите позиции во Владата, вклучително и од онаа што би ја заземала или од позицијата или од опозицијата за време на Пржеинската Влада или дали била техничка влада, односно од сите можни позиции на идната техничка влада.

3. Доколку овој план биде прифатен, истрагата мора да започне од утре за политичките партии, почнувајќи од претседавачите до членовите на претседателствата и за сите носители на други јавни функции со присуство на експерти од меѓународната заедница за да се обезбеди непристрасност и транспарентност на истрагата

Во својата објава на Фејсбук, Османи наведува дека „ДУИ не е партија која мисли на следните избори, туку на идните генерации и токму поради оваа причина е подготвена да се откаже од сите владини функции“.

„Истрагата, поточно условот на ДУИ за ваков вид истрага, има за цел објективност во процесот, со цел да се стави крај на неоснованите политички калкулации и обвинувања на одредени субјекти за вмешаност во криминални активности на носители на јавни функции“, вели. Османи.

Related posts

МАКЕДОНИЈА ЗАГРИЖЕНА, А АПАСИЕВ СО ПОДРШКА ЗА ПУТИН: САКАВТЕ КОСОВО, ЕВЕ ВИ УШТЕ ДВЕ

ninja

Предлозите за уставни измени без обединет фронт на власта и опозицијата

ninja

Трансфер на Кумановската група од Диво Насеље во Косово нема засега – потврди Министерството за правда

admin

ОСТИН: РУСИЈА ГО ПРОШИРУВА СВОЈОТ НУКЛЕАРЕН АРСЕНАЛ

ninja

Кубуриме со пожарникари, а возилата се стари и по неколку децении: Пожарите го ставија на тест системот за управување со кризи

admin

Груби го искара Курти: Се мешаш во внатрешните политики на С.Македонија и Албанија

admin