4.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Ердоган го повика Путин да дејствува со здрав разум

Претседателот Тајип Ердоган телефонски разговараше со неговиот руски колега Владимир Путин во саботата и го повика да дејствува со здрав разум, соопшти турското претседателство, откако руските борци платеници започнаа вооружен бунт во текот на ноќта, пренесува Инбокс7.

Путин, кој во итно телевизиско обраќање ги опиша дејствијата на Вагнер групата како „предавство“, рече дека секој што кренал оружје против руската војска ќе биде казнет.

Ердоган беше меѓу првите лидери кои одржаа телефонски разговор со Путин по неговиот говор во саботата.

Турското претседателство соопшти дека двајцата разговарале за неодамнешните случувања во Русија и Ердоган му рекол на Путин дека Турција е подготвена да го направи својот дел за да помогне да се дојде до мирно решение.

Кремљ во одвоено соопштение рече дека Ердоган го поддржал справувањето на руската влада со бунтот за време на разговорот со Путин.

Ердоган се обидува да одржи силни врски и со Москва и со Киев од почетокот на конфликтот во Украина.

Членката на НАТО, Турција одби да им се придружи на своите западни сојузници во воведувањето економски санкции кон Русија, но исто така и испорача оружје на Украина и повика да се почитува нејзиниот суверенитет.

Related posts

Русија и Лавров изолирани во Скопје

admin

Алиу: Ќе дигитализираме 150 услуги, вака ќе се намали корупцијата

admin

Столтенберг го убедува Ердоган да не го попречува членството на Шведска во НАТО

admin

Инцидентот во Белград го вклучи „алармот“ кај македонските институции: Преку зајакната улога на стручните служби до побезбедни услови за учениците

admin

Растат цените на сите производи и услуги, трошоците за живот зголемени за 13 отсто

admin

Мицкоски за упадот во М-НАВ: Во нормална земја бандитите или ќе беа уапсени или ликвидирани

admin