31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Ескобар со ултиматум до Курти и Вучиќ: Имате уште два дена

Тие што го попречуваат договорот го попречуваат европскиот пат. Курти и Вучиќ имаат рок до петок, бидејќи во петок јас и Лајчак им даваме одговорност на нашите претпоставени”, рече американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Габриел Ескобар, во рамките на неговата посета во Косово. Тој се сретна и со медиумски претставници во Косово, пред кои зборуваше за императивот да се спроведе Бриселскиот договор.

Ескобар рече дека односот со премиерот Курти е предизвикувачки.

“Лидерите кои нема да ги исполнат договорите ќе се соочат со последици“, рече Ескобар.

Американскиот емисар изјави и дека оние кои нема да ги спроведат постигнатите договори, ѝ го вртат грбот на Европа.

 

Related posts

Трошок од 800 илјади евра за дијаспората, зошто гласањето не е онлајн?

admin

Варга: Украина нема да го признае Косово, Вучиќ се договори со Зеленски во Атина

admin

“СЕ ВОДИ КАМПАЊА ПРОТИВ МЕНЕ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ, ДУИ…”, ГРУБИ: ИЗОЛАЦИОНИТЕ СИЛИ УДИРААТ НИСКО

ninja

Скопје и Атина пак „се фатија“ за името

admin

Хил: Србија се врти кон Западот, прашањето е дали да му се верува на Курти

admin

Ахмети му враќа на Меџити: ДУИ беше, е и ќе остане авангарда на националното прашање

admin