31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Курти и Вучиќ, сепак, потврдуваат учеството на средбата во Брисел

Лерите на Косово и Србија потврдија дека ќе учествуваат на состанокот за управување со кризи, што го свика шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел, пренесува  Инбокс7.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на 22 јуни изјави дека во четврток во Брисел ќе се сретне со Борел, но не и со Курти.

„Разговорот со него [Курти] нема смисла. Ни држи предавања за филозофија, малку за [Адем] Демачи, малку за [Карл] Маркс“, рече Вучиќ.

Курти пред еден ден го потврди учеството на средбата во Брисел.

Тој рече дека на таа средба ќе инсистира на „итно и безусловно ослободување на тројцата [косовски] полицајци кои Србија ги држи како заложници, продолжување на ситуацијата и нормализација на односите“.

Во меѓувреме, високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, изјави дека ги поканил лидерите на Косово и Србија на итен состанок во Брисел, за да се најде решение за актуелната криза.

„Ги поканив лидерот на Србија, Александар Вучиќ и лидерот на Косово, Албин Курти, во Брисел на итни состаноци за да се најде излез од актуелната криза. Потребна ни е итна ескалација на ситуацијата и нови избори на север со учество на косовските Срби. Овие се примарни за регионот и ЕУ“, напиша тој на Твитер.

Дипломатски извори на Радио Слободна Европа претходно ја споменаа можноста Курти и Вучиќ да не имаат директна средба, туку само билатерални средби со Борел.

Од крајот на мај, тензиите на северот на Косово се зголемија откако новите албански градоначалници на општините на север, со помош на косовската полиција, влегоа во општинските згради, поради противењето на локалните Срби.

Оттогаш локалните Срби протестираа пред општинските згради во Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ.

На 14 јуни, тензиите меѓу Косово и Србија дополнително се влошија, по апсењето на тројца косовски полицајци. Србија соопшти дека тие биле уапсени „длабоко“ во нејзината територија, но Косово рече дека патролирале на косовска територија, во близина на граничната линија со Србија во Лепосавиќ.

ЕУ и САД на премиерот на Косово, Албин Курти му поднесоа три барања во врска со тензиите: смирување на ситуацијата на северот на Косово, одржување нови избори во четирите општини на север и враќање на дијалогот за нормализација на односите. Курти, пак, претстави план од пет точки.

Related posts

СО СКЛАДИРАЊЕ НА СТРУЈАТА ЌЕ СЕ РЕГУЛИРА „БУМОТ“ ВО ПРОИЗВОДСТВОТО ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ

ninja

На Итната медицинска помош, итно ѝ требаат нови кадри: Бројот на тимови опаѓа, потребни се 52 нови

admin

КДП ДОЗНАВА: МЕТЛА ВО ДУИ, СМЕНА НА РАКОВОДСТВОТО ВО 11 ОГРАНОЦИ

ninja

Само 52% од компаниите имаат веб-страница, а над 94% користат компјутер!

admin

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ во јавноста шири хистерија, а во амбасадата на САД “преди како маче”

admin

ИЛУЗИЈА Е ДЕКА ЕУ ЌЕ ГО РЕШИ ПРОБЛЕМОТ СО КОРУПЦИЈА И ПАРТИЗАЦИЈА, ВЕЛИ НИКОЛА ДИМИТРОВ

ninja