4.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Османи: Загрижува влошувањето на односите на Косово со меѓународната заедница

Бујар Османи ја изрази својата загриженост за судирот на Косово со западните сојузници. Главниот дипломат на Северна Македонија и претседавач со ОБСЕ ги повика косовските власти да се откаже од логиката што носи санкции, јавува Инбокс7.

„Не сакам ни да помислам дека можеме да бидеме во таква ситуација во регионот, што наликува на враќање назад. Треба да се гордееме со сите наши заеднички напори да го трансформираме регионот од консуматор на безбедност во придонесувач за него. По секоја цена мора да се оттргнеме од однесувањата и логиката кои носат санкции, кои не враќаат назад и ни го отежнуваат одењето напред. Како и секој пат во историјата, моментите се исто толку важни како и изборот на патиштата”, потенцира Османи.

Во интервју дадено за весникот Национал, Османи изјави дека за да биде успешен план, тој мора да биде координиран и прифатен од сите страни.

Османи, кој го предводи претседателството со ОБСЕ, ја изрази својата загриженост за судирот на Косово со западните сојузници.

Главниот дипломат на Северна Македонија истакна дека сегашната ситуација наликува на чекор назад.

„Нашиот план е израз на добра волја и е во согласност со повеќекратните одговорности што ги имаме како ОБСЕ кон регионот на Балканот, но и како соседи кои го сакаат доброто, напредокот и стабилноста на овој регион. Нашиот план беше согледан со внимание и симпатии од страна на носителите на одлуки и од многу земји-учеснички во организацијата.Планот е испратен до нашата мисија во Приштина со јасни инструкции да започнат комуникација со властите на Косово“, рече Османи.

На прашањето што го поттикнало да смисли ваков план, во својство на претседавач со ОБСЕ или како министер за надворешни работи на соседна земја, Османи одговори: „Како што кажав погоре, нашите мотиви и одговорности беа повеќекратни. Прво, ОБСЕ има мисии во регионот и традиција на помош и соработка за стабилност, мир и демократија, но ние сме и соседи, кои сакаат да придонесам што е можно повеќе за надминување на проблемите и да понудам помош пријателски почнувајќи од нашето искуство во текот на успешната транзиција и надминување на недоразбираните ситуации за градење стабилен мир во земјата и со соседот. Исто така, припаѓам на земја која е дел од НАТО и има за цел ЕУ и се однесува со одговорност и компетентност”.

Во својот предлог Османи вели дека се споменува подготвеноста на ОБСЕ да се справи со поддршката на изборниот процес.

„Мандатот на ОБСЕ е да го поддржи изборниот процес. Поддршката не значи организација. Досега ОБСЕ им помагаше на косовските власти главно со техничка поддршка, советување и во никој случај тоа не значи мешање во овластувањата на изборните тела на Косово“, рече Османи.

Тој одби да го коментира планот од пет точки на Курти кој беше испратен до Брисел и Вашингтон.

„Можам да зборувам за нашиот план. Планот на господинот Курти ги одразува актуелните позиции на владата што тој ја предводи. Може да има сличности и разлики. Но, ние веруваме дека планот за да биде успешен мора да биде координиран и прифатен од сите и со цел да се постигне посакуваниот резултат кој носи стабилност и легитимитет“, рече Османи.

 

 

Related posts

Врие од непотизам и корупција во јавниот сектор: Пренатрупана, а неефикасна администрација

admin

ЗА ДЕВЕТ МЕСЕЦИ 669 ЖЕНИ ПРИЈАВИЛЕ СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО

ninja

РУМЕН РАДЕВ ГО ВРАЌА ВО ИГРА ВЕТОТО ЗА С. МАКЕДОНИЈА

ninja

Изет Меџити со остри критики кон раководството на ДУИ: 2-3 луѓе решаваат за се

admin

Ковачевски: Ова не е прва посета на Ескобар, нема да биде ни последна

admin

ИНТЕГРИТЕТОТ НА НОВИНАРИТЕ, УСЛОВ ЗА НЕЗАВИСНА УРЕДУВАЧКА ПОЛИТИКА

admin