36.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Остин до Кина: Не бараме конфронтација, но нема да се воздржуваме пред силеџиството

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, на највисокиот безбедносен самит во Сингапур викендов, ја охрабри Кина да ги држи отворени линиите на комуникација меѓу двете земји, пренесува Инбокс7.

Остин рече дека тековната комуникација меѓу земјите е од суштинско значење за да се избегнат погрешни пресметки кои би можеле да доведат до конфликт.

„Ние не бараме конфликт или конфронтација“, рече Остин во своето обраќање на самитот.

„Но, ние нема да се воздржуваме пред силеџиството или принудата“, додаде тој.

Кинескиот министер за одбрана во неделата рече дека би било „неподнослива катастрофа за светот“ доколку САД и Кина се судрат.

Ли Шангфу, облечен во воена униформа, зборуваше во неделата на највисокиот безбедносен самит во Сингапур.

Тој рече дека Кина и САД имаат „различни системи и се различни на многу други начини“, но додаде дека разликите не треба да ги спречат да најдат „заедничка основа и заеднички интереси за да ги зајакнат билатералните врски и да ја продлабочат соработката“.

Ли ги одби барањата на Остин да се сретнат на самитот. Сепак, двајцата се ракуваа на маргините на самитот во петокот.

Пентагон соопшти дека двајцата претставници на одбраната немале „суштинска размена“.

Има неколку прашања за кои САД и Кина не се согласуваат, но можеби највознемирувачко е прашањето за Тајван, за кој Кина тврди дека е свој и дека сака да го стави под своја власт.

Кина станува сè поагресивна со своите потези против Тајван, поставувајќи ситуација што може да личи на руската инвазија на Украина.

Related posts

Пожарите и поплавите најчести природни непогоди во Македонија, но кубуриме со кадри за справување со нив

admin

МВР на Косово: Нападите на северот од Косово се оркестрирани и диригирани од Белград

admin

Демири: Во предизборие нема промени во здравствениот систем

admin

Видео од Украина се користи за да се прикаже употреба на фосфорни бомби во Газа, во „игра“ и видео од игри

admin

Кои се јеменските Хути и зошто се нападнати?

admin

МАКРОН НУДИ ПОДДРШКА ЗА МАКЕДОНИЈА НА ПАТОТ КОН ЕУ

ninja