28.8 C
Скопје
15 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Пендаровски: НАТО не информираше дека високи фигури на МПЦ-ОА се соработници на Русија

Претседателот на Република С.Македонија, Стево Пендаровски, вели дека во највисокото раководство на Синодот има соработници на Русија.

“Не мислам на поглаварот. Јас знам и тоа сум им го кажувал на највисоките црковни достојници. Се базирам на извештаите на органите кои се бават со таа работа. Не само на Агенцијата за разузнавање, членка сме на НАТО, од 30 други земји, од 30 други служби добивам информации бидејќи сме дел од тој заеднички систем за споделување на информацииод разузнавачки и безбедносен карактер”, рече Пендаровски во интервју за телевизија 24, пренесува Инбокс7.

Според него, никој не може да го оспори правото на црквата да протестира, секој има уставно право на тоа, но додал дека чудно е што црквата првпат повикува на протест по тој повод.

“Мислам дека имавме многу потешки дилеми со кои се соочија црквата и државата”, изјави Пендаровски.

Според Пендаровски, протестот е беспредметен бидејќи, како што рече, Владата ги повлече од процедура двата закони против кои се протестира – за родова еднаквост и за матичната евиденција и побара поширока општествена дебата.

Related posts

КОЛКУ СЕ ЛОШИ РАБОТИТЕ МЕЃУ РУСИЈА И САД?

ninja

Над 60 загинати и 145 повреди: најсмртоносниот терористички напад во Русија

admin

КДП ДОЗНАВА: МЕТЛА ВО ДУИ, СМЕНА НА РАКОВОДСТВОТО ВО 11 ОГРАНОЦИ

ninja

Втор ден од министерскиот совет на ОБСЕ, Лавров “нон грата”

admin

Ахмети: Надлежните да ги истражат Мерко и Дрин, стоиме на ставот за ветинг

admin

Израел го гранатираше бегалскиот камп Џабалија, над 50 цивили загинале

admin