20.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Петковиќ: Опозициските профитери од Белград се подготвени да застанат на страната на Курти

Директорот на Канцеларијата за “Косово и Метохија”, Петар Петковиќ, денеска изјави дека опозициските профитери од Белград, кои би сакале да освојат политички поен за несреќата на народот, се подготвени да застанат на страната на Курти во „дивјачкиот напад на Аљбин Курти врз Србите на Косово и Метохија”, јавија српските медиуми,  пренесува Инбокс7.

„Опозициските профитери од Белград, кои сакаа да соберат некој политички поен за несреќата на народот, денес се испишани на страниците на срамот на српската историја, затоа што испаѓа дека некои поединци на локалната политичка сцена и медиумите што им служат се толку заразени со автошовинизам и омраза кон претседателот Александар Вучиќ рече дека се подготвени да застанат на страната на дивјачкиот напад на Аљбин Курти врз нашиот народ на Косово и Метохија и против сопствената земја и претседателот“, рече Петковиќ.

Тој посочи дека “тоа се истите луѓе кои се криеле под јорган за време на мартовскиот погром во 2004 година и за време на едностраното прогласување независност на нашата јужна покраина, а сега се херои и сакаат да војуваат со НАТО пактот, но со туѓа крв и животи.”

Related posts

Тензиите во Косово – постои ли ризик за нова војна на Балканот?

admin

Алијанса за Албанците негира дека преговара за влез во Владата

ninja

КОЛКАВИ ХОНОРАРИ ЌЕ ЗЕМААТ КООРДИНАТОРИТЕ НА КОРИДОРОТ 8 И 10Д?

admin

Се исклучиле, самоисклучиле или се дел од ДУИ? Ахмети вели дека патиштата со “огнените” се разделени

admin

Се стега ли обрачот околу Вучиќ?

admin

Има ли листа на бугарски државјани на кои им е забранет влез?

admin