13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Путин го распределува нуклеарниот арсенал во Белорусија: Се е според планот

Рускиот претседател Владимир Путин во петокот изјави дека Москва следниот месец ќе распореди дел од своето тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, потег што доаѓа откако Украина ја започна својата долгоочекувана контраофанзива, пренесува Инбокс7.

Путин го најави планираното распоредување на нуклеарно оружје со краток дострел во Белорусија на почетокот на оваа година, потег што нашироко се смета за предупредување за Западот додека тој ја засили воената поддршка за Украина.

Путин за време на состанокот со белорускиот претседател Александар Лукашенко рече дека работата за изградба на капацитети за нуклеарно оружје ќе биде завршена до 7-8 јули, а потоа брзо ќе бидат преместени на територијата на рускиот сосед и сојузник.

Русија ја искористи територијата на Белорусија за да испрати свои војници во Украина минатиот февруари и ги задржа силите и оружјето на територијата на својот сојузник.

„Сè се одвива според планираното“, рече Путин во телевизиските изјави додека го угости Лукашенко во неговата резиденција во црноморското одморалиште Сочи. „На 7-8 јули ќе бидат завршени подготовките на соодветните капацитети и веднаш ќе ги започнеме активностите поврзани со распоредувањето на тоа оружје на вашата територија.”

Related posts

Ни криви, ни должни- граѓаните мора да платат за новите пасоши, иако не им поминал рокот

admin

БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА ПОТКОПАНА ОД НЕЕФИКАСНОТО ПРАВОСУДСТВО

ninja

Ахмети: Надлежните да ги истражат Мерко и Дрин, стоиме на ставот за ветинг

admin

„АКО УКРАИНА ПРЕСТАНЕ ДА СЕ БОРИ ТОА ЌЕ БИДЕ НЕЈЗИНИОТ КРАЈ“

ninja

ПОД ИСТРАГА ДВА МИЛИОНСКИ ТЕНДЕРИ НА „СЕРТА“ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ВЛАДИНИ ИНСТИТУЦИИ

ninja

Што се разговарало на средбата Блинкен-Ковачевски? Ескобар вели дека корупцијата била главна тема

admin