28.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Путин спремен да користи и нуклеарно оружје: Африканската иницијатива не донесе мир во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин во саботата се состана со група лидери на африкански земји кои отпатуваа во Русија во самонаречена „мировна мисија“ еден ден откако отидоа во Украина, но средбата заврши без видлив напредок, јави Ројтерс.

Седумте африкански лидери – претседателите на Коморите, Сенегал, Јужна Африка и Замбија, како и египетскиот премиер и главните претставници од Република Конго и Уганда – ја посетија Украина во петокот за да се обидат да помогнат да се стави крај на скоро 16-месечната војна.

Потоа, африканските лидери отпатуваа за Санкт Петербург во саботата за да се сретнат со Путин, кој присуствуваше на рускиот ревијален меѓународен економски форум.

Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров по тричасовната средба изјави дека мировниот план на Африканците се состои од 10 елементи, но „не бил формулиран на хартија“.

„Мировната иницијатива предложена од африканските земји е многу тешка за спроведување, тешко е да се споредат позициите“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Но, „Претседателот Путин покажа интерес да го разгледа тоа“.

„Тој зборуваше за нашата позиција. Не може сите одредби да се поврзат со главните елементи на нашата позиција, но тоа не значи дека не треба да продолжиме да работиме“, рече Песков.

„Главниот заклучок, според мене, од денешниот разговор е дека нашите партнери од Африканската унија покажаа разбирање за вистинските причини за кризата што ја создаде Западот и покажаа разбирање дека е неопходно да се излезе на оваа ситуација врз основа на решавање на овие основни причини“, рече Лавров.

Русија вели дека всушност била принудена да испрати војници во Украина бидејќи била загрозена од желбата на Украина да се приклучи на НАТО и од поддршката на земјата од Соединетите Држави и Западна Европа.

Запрашан дали може да нареди употреба на нуклеарно оружје на бојното поле во Украина, Путин рече дека нема потреба за тоа, но истакна дека Москва може да го искористи својот нуклеарен арсенал во случај на „закана за руската државност“.

„Во тој случај, ние секако ќе ги искористиме сите средства што ги има руската држава. Не треба да има сомнеж за тоа“, рече тој.

Мисијата во Украина, прва од ваков вид на африканските лидери, доаѓа во пресрет на другите мировни иницијативи – како што е онаа на Кина – и има особено значење за Африка, која се потпира на испораките на храна и ѓубрива од Русија и Украина. Војната го попречи извозот од една од најважните корпи за леб во светот.

„Овој конфликт влијае негативно на Африка“, рече јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса на прес-конференција заедно со украинскиот претседател Володимир Зеленски и четворица други африкански лидери по нивните разговори зад затворени врати во петокот.

Рамафоса и другите го признаа интензитетот на непријателствата, но инсистираа на тоа дека сите војни мора да завршат и ја истакнаа нивната подготвеност да помогнат во тоа да се забрза.

Африканската мировна мисија доаѓа кога Украина започна контраофанзива за да ги измести силите на Кремљ од окупираните области, користејќи напредно оружје обезбедено од Запад во нападите во неколку делови на линијата на фронтот долга повеќе од 1.000 километри (600 милји).

Во селото Блаходатне, преземено од украинските сили во контраофанзивата пред шест дена, војниците рекоа дека имаат наредба да продолжат да напредуваат и да не се повлекуваат, што укажува на долги исцрпувачки битки кои претстојат во насока каде што Русите изградиле густи линии на утврдувања.

„Моралот е навистина силен затоа што момците знаат дека одат напред за да ги ослободат своите земји“, рече еден украински војник со назив Скрипал (виолинист). „Имаме наредба да не се повлекуваме и да одиме напред, затоа се обидуваме“.

Селските патишта се продупчени со кратери, зградите се вдлабнати, а дупките од куршуми се проникнати во речиси секоја резиденција. Внатре во културниот центар, украински командант со прекарот  „Лермонтов“ рече дека заробиле многу руски војници за време на ослободувањето на селото и на новинарите им покажале четири тела за кои рече дека биле руски борци кои биле регрутирани од затворите.

Related posts

Странци ни ги опремуваат лабораториите – Македонија „скржава“ за наука

admin

Реформи во образованието: Потребата за прилагодување на универзитетските програми со потребите на пазарот

admin

Касами го кандисува, Таравари не сака да биде претседател

admin

Денков: Не се менува бугарската позиција кон РСМ

admin

ЕУ-интеграција: Малку напред кон 2030, малку назад кон 2018

admin

Таравари: Стигнавме до 10 партии, не знам веќе кој за кого работи

admin