13.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Разрешување на Јовев: Политички реваншизам или злоупотреби?

Лавина реакции предизвика во јавноста разрешувањето на познатиот македонски кардиохирург, Сашко Јовев од челната функција на Клиниката за кардиохирургија во Скопје, пишува Дојче Веле на македонски јазик.

Реномираниот доктор, кој го предводеше тимот којшто ги изврши првите трансплантации на срце во земјата, на прес- конференција побара да се преиспита одлуката за негово разрешување. Поддршка доби од неговиот тим, кој застана зад него.

„Цврсто стоиме на ставот дека тимот кој победува не се менува, да ја оставиме политиката на страна еднаш во оваа наша мала напатена земја и да ги оставиме професионалците да си ја вршат својата работа. Успесите на оваа клиника се успеси на сите нас, на државата и токму на министерството за здравство. Сметаме дека за вака ситни пропусти, ете нека се и наши, не треба да има разрешување“, изјави кардиохирургот Јовев.

Тој во понеделникот (05.06) беше разрешен од функцијата со образложение дека повеќе нема да има директори кои седат и спијат по пет или десет години и немаат никаков резултат. Министерот за здравство Фатмир Меџити тврди дека нема политика во разрешувањето, туку индиции за направени злоупотреби

„Секаде каде што ќе има злоупотреби, со мене како министер, ќе има и санкции“, рече Меџити при денешната посета на Клиниката за ендокринологија. Јовев, пак, е дециден дека на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија нема нерегуларности.

Докторот Јовев смета дека иницијалната каписла за ваквиот развој на настаните може да биде некоја суета, некое недоразбирање. „Како таа оди нагоре и како сакаат да жртвуваат некој што направил нешто за оваа држава, веќе може да има некаков политички пазар“, изјави кардиохирургот, кој на клиниката беше пречекан од вработените, но и од пациенти на коишто им го спасил животот. Јовев тврди дека последниот период бил изложен на големи притисоци и дека причината за неговото разрешување, како што е наведено во решението, се две дежурства во 2022 година за кои не добил согласност од тогашниот министер за здравство.

Related posts

Димитров: Треба да утврдиме државни позиции за патот напред

admin

ЛИДЕРИТЕ ОД ЕУ ГО ПОВИКАА ВУЧИЌ ДА ВОВЕДЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА, ТОЈ ВЕЛИ ЌЕ ГО ПРАШАМ НАРОДОТ

ninja

Меџити контра ДУИ: Вие сте последните витези на Груевски

admin

ТРАМП ПОВИКУВА НА ПРОТЕСТИ: „ВО ВТОРНИК ЌЕ МЕ УАПСАТ!“

ninja

Договорот со „Бектел и Енка“ ги „потона“ антикорупционерите

admin

НАТО СО ОДГОВОР КОН РУСИЈА: ЌЕ ПЛАТИТЕ ВИСОКА ПОЛИТИЧКА И ЕКОНОМСКА ЦЕНА

admin