28.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАСВЕТ

„Скршени тела, тела без екстремитети и крвопролевање на шините“: Страшна железничка несреќа во Индија

Најмалку 288 луѓе загинаа во најтешката железничка несреќа во Индија во повеќе од две децении, соопштија властите во саботата, откако патнички воз излета од шините и удри во друго лице во несреќа, прелиминарниот извештај за кој се смета дека е одговорен за дефект на сигналот.

Како што јавува Ројтерс, еден воз во несреќата во петокот, исто така, удри во товарен воз паркиран во близина во областа Баласоре во државата Одиша на истокот на земјата, оставајќи заплеткана неред од искршени шински вагони и ранувајќи 803.

Мртвите тела сè уште се заробени во искршените вагони и операцијата за спасување продолжува, изјави сведок на Ројтерс, додека бројот на жртвите се очекува да се зголеми.

Прелиминарниот извештај покажува дека несреќата е резултат на дефект на сигналот, рече Ананд.

„Коромандел Експрес требаше да патува на главната линија, но наместо тоа, беше даден сигнал за линијата, и возот удри во стоковен воз кој веќе беше паркиран таму“, рече тој.

Преживеаниот патник Ануба Дас рече дека никогаш нема да ја заборави сцената. „Скршени тела, тела без екстремитети и крвопролевање на шините“, рече тој.

На видео снимката се гледаат возови кои излетале од шините и оштетени пруги, при што спасувачките тимови ги пребаруваат расипаните вагони за да ги извлечат преживеаните и да ги префрлат во болница.

Мртвите тела лежеле на крвавиот под на училиштето кое се користи како импровизирана мртовечница, а полицијата им помогнала на роднините да ги идентификуваат телата, покриени со бели ткаенини и ставени во вреќи со синџири.

Премиерот Нарендра Моди пристигна на местото на настанот, разговараше со спасувачите и ги прегледа урнатините. Тој, исто така, се сретна со преживеаните во болниците.

„(Јас) направив увид на ситуацијата на местото на трагедијата во Одиша. Зборовите не можат да ја доловат мојата длабока тага. Ние сме посветени на давање секаква можна помош на погодените“, рече Моди.

Related posts

Дали Русија го прислушувала германскиот Бундесвер?

admin

Нема да се произведуваат електрични автомобили во Тетово, раскинат договорот со Е.ГО

admin

ДУИ со план од три точки за „Европа сега“

admin

Ковачевски му нудел на Мицковски „пола-пола“: Тоа е најфер, братски

admin

Која „беса“ ќе победи- за независно или партизирано судство?

admin

Неверојатно: Авион на Wizz Air полн со патници слета на непозната локација

admin