31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Стано: Косово ќе се соочи со други рестриктивни мерки доколку Курти не ги исполни меѓународните барања

Портпаролот на Европската унија, Петер Стано, изјави дека ЕУ не ја исклучува можноста Косово да се соочи со други рестриктивни мерки, доколку Владата на Курти не ги исполни меѓународните барања, Пренесува Инбокс7.

„Одлучивме и стапија во сила дел од санкциите, а има предлози и за низа други привремени мерки. Земјите-членки постепено ќе ги применуваат овие присилни мерки кон Косово доколку нема промена во пристапот на властите на оваа земја. Спектарот на санкции е релативно широк“.

Стано рече дека санкциите се одговор на „неуспехот“ на премиерот на Косово, Албин Курти, да преземе конкретни и итни чекори за намалување на тензиите во северниот дел на Косово.

„И покрај напорите и разговорите меѓу високите претставници на ЕУ и премиерот Курти, вториот не презеде соодветни чекори за намалување на тензиите на северот. Писмото што Курти го испрати до високиот претставник Борел, каде што даде пет предлози, не се однесува на главниот проблем и не се обидува да преземе чекори за намалување на тензиите“, вели Стано.

Запрашан да ги коментира критиките на Курти за пратеникот на ЕУ за дијалогот Косово-Србија, Мирослав Лајчак, дека тој не се однесува како непристрасен олеснувач, туку „доаѓа со барањата на Србија“, Стано рече дека не ги коментира изјавите на партиите и дека „Лајчак е назначен и го доби мандатот од 27 земји на ЕУ, во име на ЕУ, тој го извршува својот мандат на непристрасен начин“.

Европските санкции вклучуваат суспензија на поканите за учество на Косово на настани на високо ниво и билатерални посети од страна на Европската унија и земјите-членки. Состаноци ќе има само кога треба да се одржат за да се фокусираат на решавање на кризата на северот на Косово и чекори за изнаоѓање решение.

Дипломатски извори на ЕУ велат дека земјите-членки не се обврзани да ги спроведуваат мерките кон Косово, но некои од нив веќе почнале да применуваат некои рестриктивни мерки. Запрашан зошто ЕУ не презема мерки против Србија, која „не го спроведува договорот со Косово, поттикнува проблеми во Босна и Херцеговина и не поддржува санкции против Русија“, Стано рече дека овие прашања не треба да се мешаат едно со друго.

Тој рече дека Србија презела чекори за намалување на тензиите со делумно повлекување на армијата од областа блиску до територијата на Косово.

Related posts

Западни дипломати со писмо до САД, ЕУ и ВБ: Бидете покритични кон Вучиќ, Косово е независна држава

admin

Северна Македонија: Дали ќе се опорави културата по пандемијата?

ninja

По Сараево, директни летови и со неколку балкански дестинации

admin

Сака ја “потопи” С.Македонија

admin

Јануарските сметки на ЕВН ги изненадија граѓаните

admin

Пинг-понг со измените на Законот за рестриктивни мерки

admin